Przyjaciel powiatu został prezydentem Niemiec!


Urodzony i związany z Osnabrück Christian Wulff, który do niedawna był_ premierem landu Dolnej Saksonii, został wybrany na prezydenta Niemiec. – To rzeczowy, ciepły i sympatyczny człowiek, którego możemy nazwać przyjacielem naszego powiatu – mówi starosta Mirosław Pampuch, który miał okazję spotkać się z obecnym prezydentem Niemiec.

Zgromadzenie Federalne wybrało Christiana Wulffa na 10. prezydenta Niemiec w środę 30 czerwca. Ten 51-letni polityk chadecji od urodzenia jest związany z Osnabrück, czyli niemieckim partnerem Powiatu Olsztyńskiego. W działalność polityczną jest zaangażowany od końca lat 70., kiedy to wstąpił do CDU. W latach 1986-2001 zasiadał w radzie miejskiej Osnabrück, przez pięć lat kierując frakcją radnych Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. W 1994 stanął na czele struktur CDU w Dolnej Saksonii (funkcję tę pełnił do 2008). Od 2003 roku do czerwca 2010 Christian Wulff piastował urząd premiera landu Dolnej Saksonii. Zarówno Adam Sierzputowski, były starosta olsztyński, jak i Mirosław Pampuch, obecny starosta, mieli okazję spotykać się i rozmawiać z obecnym prezydentem Niemiec.
- Z prezydentem Wulffem spotykałem się m.in. na Dniach Katolika – mówi Mirosław Pampuch. – To rzeczowy, ciepły i sympatyczny człowiek, którego możemy nazwać przyjacielem naszego powiatu. W końcu pochodzi z powiatu i miejscowości, które jako pierwsze w naszym regionie nawiązało współpracę partnerską z samorządem z Warmii i Mazur.
Starosta Mirosław Pampuch podkreśla, że Christian Wulff doskonale zna problematykę polsko-niemiecką.
- Jego dotychczasowe osobiste zaangażowanie w rozwój współpracy polsko-niemieckiej dobrze rokuje na przyszłość – mówi Mirosław Pampuch.
Z kolei Adam Sierzputowski wspomina noworoczną wizytę w Osnabrück w 2004 roku, gdy wspólnie z ówczesną wicemarszałek województwa Bożeną Wrzeszcz-Zwadą spotkał się z Christianem Wulffem.
- Zachęcaliśmy ówczesnego premiera Dolnej Saksonii do nawiązania współpracy z regionem Warmii i Mazur – mówi Adam Sierzputowski. – Choć trzeba przyznać, że województwo w Polsce nie ma takich kompetencji i umocowań, jak niemiecki land, który jest praktycznie państwem w państwie.
Były starosta podkreśla, że wybór Christiana Wulffa na prezydenta Niemiec to dobra informacja dla Powiatu Olsztyńskiego.
- Trzeba pamiętać, że prezydent Wulff jest w bliskiej komitywie z czołowymi politykami z  Osnabrück, co może mieć swoje pozytywne przełożenie dla naszego powiatu w pewnym momencie – podkreśla Adam Sierzputowski.
Starosta Mirosław Pampuch wysłał w czwartek list gratulacyjny do prezydenta Niemiec. Poniżej prezentujemy jego treść.

 _

Foto Christiana Wulffa: Martina Nolte (Wikimedia Commons)