Prezydent Komorowski odznaczył rodzinę z Biskupca

28.05.2013
W poniedziałek 27 maja prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe rodzinom wielodzietnym i zastępczym. Wśród odznaczonych znalazła się też rodzina Agnieszki i Pawła Steffen z Biskupca Reszelskiego, która pełni funkcję rodzinnego domu dziecka dla siedmiorga podopiecznych.

_

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się w Pałacu Prezydenckim, a Bronisławowi Komorowskiemu będzie towarzyszyła Pierwsza Dama, Anna Komorowska. Rodzina z powiatu olsztyńskiego znalazła się w zaszczytnym gronie zaledwie 15 rodzin, które otrzymały odznaczenie. Kancelarii Prezydenta tak bardzo zależało na obecności całej 9-osobowej rodziny Steffen, że wysłała do Biskupca specjalnego busa do transportu.
- Informacja o przyznaniu odznaczenia przez Prezydenta RP była dla nas olbrzymim zaskoczeniem – nie kryła tuż przed wyjazdem do Warszawy Agnieszka Steffen. – Już jestem zestresowana podróżą, a nie wiem, co to będzie w Pałacu Prezydenckim.

_

Państwo Steffen w styczniu 2006 roku zgłosili się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie z nietypową prośbą (mieli wówczas po 28 lat, byli bezdzietni, mieli  trzyletni staż małżeński).
- Oświadczyli, że czują potrzebę i gotowość stworzenia troskliwej rodziny dla dzieci, które potrzebują ciepła, bliskości i zainteresowania dorosłych – mówi Anna Jagiełło z PCPR w Olsztynie. - Przeszli wszelkie procedury kwalifikacyjne, ukończyli szkolenia, choć początkowo wydawali się nieśmiali i niepewni swojego potencjału.
Wkrótce potem pod ich opiekę trafiła 2-letnia dziewczynka ze strasznymi doświadczeniami w swoim krótkim życiu.
- Już w 2008 roku ta sama dziewczynka, emanująca radością życia i energią została dzieckiem adopcyjnym Państwa Steffen – mówi Anna Jagiełło. – Małżonkowie w ten sposób odkryli swoje powołanie, którym jest niesienie pomocy i wsparcia małym ludziom, których los potraktował niesprawiedliwie.
Od 2007 roku małżonkowie zaopiekowali się już 14 podopiecznymi. Dwoje z nich zaadoptowali sami, jedno mieszka obecnie z siostrą swojego biologicznego ojca, czwórka została zaadoptowana przez inne rodziny, a z siedmiorga dzieci, które obecnie znajdują się pod opieką dwoje najprawdopodobniej trafi do rodzin adopcyjnych, natomiast pięcioro ma bardzo duże szanse na powrót do swoich domów rodzinnych. Małżonkowie przez długi czas pełnili funkcję zawodowej wielodzietnej rodziny zastępczej, a od niedawna pełnią funkcję rodzinnego domu dziecka.
- Sukces rodziny z Biskupca pokazuje, że system pomocy rodzinie w Powiecie Olsztyńskim rozwija się w dobrym kierunku – mówi Arkadiusz Paturej, dyrektor PCPR w Olsztynie, który również był obecny na uroczystości w Warszawie.
– Przyszłością są właśnie rodzinne domy dziecka i ciężka praca z rodzinami biologicznymi.
Samą uroczystość Arkadiusz Paturej ocenia bardzo pozytywnie.
- Miała podniosłą atmosferę - mówi dyrektor PCPR. - Nie wszyscy przyjechali z dziećmi, jak nasza rodzina z Biskupca, która dotarła w pełnym, 9-osobowym składzie. Poznaliśmy się z dzieciakami, widać, że są grzeczne, ułożone, fajnie ubrane. Rodzice mieli z nimi super kontakt.
Prezydent Komorowski odznaczył rodzinę Steffenów na wniosek Starostwa Powiatowego w Olsztynie i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, bo jak podkreśla dyrektor Paturej, opiekują się dziećmi z wielkim sercem i oddaniem.