Prezent dla bezdomnych zwierząt


Pracownicy Starostwa Powiatowego w Olsztynie przed Świętami pomyśleli także o bezdomnych zwierzętach. Dzięki zbiórce w urzędzie i wsparciu firmy BioFeed Zoo do Schroniska dla zwierząt w Tomarynach trafiło ćwierć tony wysokogatunkowej karmy, smakołyki, długie smycze oraz legowiska i koce. W przeddzień Wigilii Andrzej Abako, starosta olsztyński, zawiózł upominki dla psów oraz ich opiekunów. Obejrzał podopiecznych schroniska i rozmawiał o głównych problemach dotykających psy w naszym powiecie.

- Bardzo doceniam zaangażowanie i poświęcenie pracowników schroniska, którzy serce oddają zwierzętom pokrzywdzonym przez los lub człowieka. W Tomarynach obecnie przebywa około 80 psów, często z dużymi traumami. Tu odzyskują kondycję i mają szansę znaleźć nowy, dobry dom, również dzięki akcjom promującym adopcję czworonogów. Jestem bardzo dumny z pracowników starostwa, że po raz kolejny okazali się wrażliwi na nieszczęście naszych braci mniejszych i zorganizowali zbiórkę. Dziękuję również firmie BioFeed Zoo z Olsztyna, która wsparła nasza akcję dużą ilością karmy – powiedział starosta Abako, dodatkowo jeszcze zakupując wydrukowany przez schronisko kalendarz na kolejny rok.

- Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy wesprzeć starostwo, a przede wszystkim podopiecznych schroniska w Tomarynach. Misją naszej firmy jest dbałość o zdrowie i kondycję zwierząt domowych poprzez doskonałą gatunkowo karmę. Dzielimy się tym, co najlepsze – mówi Ewa Kuzawińska, szefowa marketingu BioFeed Zoo.

Przytulisko w Tomarynach to pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim schronisko międzygminne. Dziewięć gmin: Gietrzwałd, Stawiguda, Jonkowo, Świątki, Dobre Miasto, Olsztynek, Purda, Barczewo i Dywity postanowiło konstruktywnie zareagować na szeroko rozumiany problem bezdomności zwierząt, budując obiekt, który będzie przyjmował bezdomne psy. Poza opieką, poszukiwaniem domów i promocją adopcji, schronisko wykonuje również obligatoryjne zabiegi kastracji i sterylizacji przebywających w nim psów i suczek, celem ograniczenia populacji zwierząt. Jak każda tego typu placówka, również w Tomarynach problemem jest brak wystarczających środków finansowych. Zachęcamy więc do wspierania schroniska, a przede wszystkim do odwiedzin psiaków i zabierania ich na spacery.

Jak można pomóc schronisku?
- wyprowadzać psy, pielęgnować je i socjalizować
- zbierać karmę i akcesoria dla psów oraz koce, ręczniki itp.
- szukać domów dla psiaków poprzez znajomych, plakaty, internet (ogłoszenia na fb i innych portalach)
- brać udział w wizytach przed- i po adopcyjnych
- organizując transport psiaków do nowych domów
- dając psu dom tymczasowy
- pomagając w organizacji koncertów, festynów, wystaw i innych działań na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt

Dlaczego dla psa jest tak ważny kontakt z człowiekiem?
Pies został przez człowieka oswojony i psiaki w genach mają potrzebę kontaktu z ludźmi. Nawet przyjazd raz w tygodniu, zabawa lub wyprowadzenie psa na spacer sprawia psu wiele radości i wpływa na jego równowagę psychiczną. Psiak nie dziczeje i nie wpada w depresję. Przebywając z psem i ucząc go podstawowych zachowań w relacji człowiek-pies, zwiększa się jego szanse na adopcję.