Poziom interpretacji tekstu coraz wyższy

25.03.2013
Osiemnastu wrażliwych młodych ludzi z ośmiu gmin powiatu olsztyńskiego wzięło udział w 11. edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się w sobotę 23 marca w Dobrym Mieście. Konkursowe występy poprzedziły warsztaty prowadzone przez profesjonalnych trenerów.

_

W sobotę 23 marca 2013 r. w Restauracji Wiktoria w Dobrym Mieście odbył się po raz jedenasty Powiatowy Konkurs Recytatorski – od ubiegłego roku  noszący imię Krystyny Spikert, zmarłej w 2012r. mistrzyni żywego słowa, która wielokrotnie wspierała młodych uczestników dobromiejskich zmagań poprzez ich ocenę i udzielanie wskazówek. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście dzięki środkom pozyskanym ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch objął konkurs patronatem. Patroni medialni to TVP Olsztyn i Radio Olsztyn.
Poprzednie edycje odbywały się w Gimnazjum Publicznym im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście. Tym razem organizatorzy zaplanowali warsztat dla uczestników i opiekunów, który odbył się w piątek 22 marca. Dlatego też skorzystano z gościnności właścicieli Restauracji Wiktoria i możliwości noclegu. Wypoczęci i znakomicie przygotowani do występów przez trenerki panie Martę Andrzejczyk i Agnieszkę Reimus Knežević recytatorzy wystąpili przed znakomitą publicznością. Ich występom przyglądały się m.in. Izabela Smolińska-Letza, wicestarosta olsztyński, Elzbieta Bilińska-Wołodźko, radna Powiatu Olsztyńskiego, Katarzyna Włodarska, dyrektor Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście. W przeglądzie wzięło udział 13 gimnazjalistów i 5 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Gietrzwałdu, Biskupca, Barczewa, Jonkowa, Purdy, Olsztynka, Tuławek i Dobrego Miasta. Recytatorów oceniało jury w składzie: Marta Andrzejczyk, Michalina Wołodźko-Matzliah oraz Agnieszka Reimus Knezević. Laureatami konkursu zostali:

_

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce – Edyta Falkiewicz z Zespołu Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście
II miejsce – Magdalena Weroniecka z Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku, Lidia Krakowiak z Liceum Ogólnokształcącego w Biskupcu.

W kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Natalia Moskiewicz z Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście
Wyróżnienia - Sara Słomińska z Gimnazjum w Purdzie, Urszula Jabłońska z Gimnazjum Gminnego w Gietrzwałdzie.

Tradycyjnie już jurorki krótko omówiły zaprezentowane wiersze i fragmenty prozy. Panie zgodnie przyznały, że z roku na rok uczestnicy prezentują wyższy poziom interpretacji tekstów, co w czasach Internetu i wirtualnej rzeczywistości pozwala optymistycznie myśleć o wrażliwości młodzieży na piękno literatury i języka polskiego.