Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie

Dawny szpital chorób zakaźnych w Barczewie został zamknięty w 1997 roku. W 2009 roku zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przekazał Starostwu Powiatowemu niszczejący, opuszczony obiekt szpitala w Barczewie. Powiat niezwłocznie pozyskał fundusze i przystąpił do realizacji odbudowy szpitala. Zabytkowy budynek odnowiono zachowując jego charakterystyczną architekturę, a następnie powierzono prowadzenie szpitala na opiekę długoterminową Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”.

Łączny koszt projektu wyniósł ponad 11,5 mln złotych, z czego około 6 mln przekazała Unia Europejska, a pozostała część to wkład Powiatu Olsztyńskiego. Organizacyjnie placówka jest zakładem opiekuńczo – leczniczym, w którym aktualnie znajduje się 77 łóżek dla pacjentów przewlekle chorych, wymagających stałej opieki. Placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt. Między innymi specjalistyczne łóżka, wózki, 10 respiratorów, aparat rentgenowski, wannę z hydromasażem i specjalnym podnośnikiem dla osób leżących oraz zestawy do udzielania pierwszej pomocy. Szpital zatrudnia 93 pracowników.

Historia budynku szpitala w Barczewie
Szpital w Barczewie zbudowano w 1902 roku w stylu neogotyckim. Przed budynkiem umieszczono piękną kamienną figurę Matki Boskiej. Ze względu na nią potocznie nazywano szpital mariackim. Rzeźba przetrwała i niezmiennie strzeże szpitala.

Dane teleadresowe:
Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie