Powiatowo-Gminne Dożynki pełne słońca

18.09.2017
Dożynkowe wieńce, tradycyjny wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem, pieśni, dobra zabawa i słoneczna pogoda… Podczas tegorocznego Święta Chleba, Dożynek Powiatowo-Gminnych w Dobrym Mieście nie zabrakło żadnego z tych elementów.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjną mszą święta celebrowaną przez metropolitę warmińskiego arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. Po nabożeństwie ulicami Dobrego Miasta przeszedł barwny korowód niosący dożynkowe wieńce. Na Stadionie Miejskim pojawiły się prawdziwe tłumy.

- To wyjątkowe święto, jedno z najpiękniejszych - mówiła starosta Małgorzata Chyziak. - To dobry czas na spotkanie z sąsiadami, rodziną, ludźmi, którzy ciężko  pracują w swoich gospodarstwach. by z nimi porozmawiać i podziękować za to, co na co dzień robią dla siebie i dla nas wszystkich. To dzięki nim do naszych domów trafiają zdrowe przetwory rolnicze i świeży, pachnący chleb. Ten rok nie był łaskawy. Wiosenne przymrozki, choroby ptactwa i niedawne ulewne deszcze poczyniły w wielu gospodarstwach szkody. Dlatego też chcę życzyć wszystkim rolnikom, by nie musieli się borykać z żadnymi kataklizmami, a ich plony były zdrowe i satysfakcjonujące.

Do rolników zwrócił się także burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski. - Z szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy pracują na roli i swoją cegiełkę dokładają do tego, że mamy chleb i miejsce przy stole.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele parlamentu, wojewody, marszałka, samorządów powiatowych i gminnych, służb mundurowych, organizacji rolniczych i oświatowych, a także gmin partnerskich dla Dobrego Miasta.

Podczas Dożynek wyróżnieni zostali rolnicy z dwunastu gmin powiatu olsztyńskiego. Szklane statuetki aniołów otrzymali: Jolanta i Andrzej Więckowie z Nikielkowa, Lidia i Józef Taube z Dębowa, Alicja i Stanisław Żakowie z Nowej Wsi Małej, Diana i Wiesław Jara z Tuławek, Agnieszka i Albert Dominikowscy z Naglad, Bożena i Józef Kaniuga z Jezioran Kolonii, Barbara i Andrzej Szczerbalowie ze Stękin, Monika i Cezariusz Kajetaniakowie z Kruz, Małgorzata i Zbigniew Krawczykowie z Mierek, Mateusz Cygan z Purdy, Bożena i Grzegorz Jankowscy z Bartąga, Jolanta i Józef Ludwikowscy z Konradowa.

Podczas Święta Chleba nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. I miejsce zajął wieniec ze Świątek, II - z Nowej Wsi Małej, a III - z Podleśnej. W kategorii tradycyjnego chleba ze smalcem i ogórkiem zwyciężył zestaw przygotowany indywidualnie przez Elżbietę Sienkiewicz. II miejsce zdobyło Piotraszewo, zaś III - Smolajny.

Na dobromiejskim stadionie odbył się także Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Olsztyńskiego. W kategorii "najlepsza sołtyska" zwycięstwo ustrzeliła z broni pneumatycznej Mariola Sawczuk. Najlepiej strzelającym sołtysem został Jan Szuszkiewicz, zaś w grupie najmłodszych strzelców najcelniejsze oko miał Norbert Majewski.

Wśród atrakcji dożynkowych znalazł się również konkurs na ujeżdżanie byka, degustacje przygotowane przez piwowarów domowych, wystawy zabytkowych urządzeń rolniczych i tych najnowocześniejszych, porywający występ skrzypaczki Magdaleny Szymańskiej, a także pokazy umiejętności psów w łapaniu dysków. Gwiazdą dożynkowej sceny był zespół Top One.

[youtube url="https://youtu.be/TPFS8Z53LZg"]