Powiat wyróżniony przez Parę Prezydencką

16.05.2014
Projekt „Rozwój systemu rodzicielstwa zastępczego w powiecie olsztyńskim” - otrzymał nominację w konkursie „Dobry Klimat dla rodziny”. To konkurs o Nagrodę Pary Prezydenckiej RP, który docenia inicjatywy samorządowe wspierające rodziny. Powiat był jedynym przedstawicielem regionu w zaszczytnym gronie nominowanych.

W tym roku do konkursu samorządy miast, gmin, powiatów i województw zgłosiły 253 inicjatywy. Godne podkreślenia jest to, że Powiat Olsztyński był jedynym przedstawicielem Warmii i Mazur w zaszczytnym gronie nominowanych. Uroczysta gala finałowa odbyła się 15 maja w Pałacu Prezydenckim.
- Zaczynamy tworzyć taką rodzinę samorządów, które dbają właśnie o rodzinę - mówiła podczas spotkania małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska i zachęcała do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.
Prezydent Bronisław Komorowski wtórował pierwszej damie.
- Mamy coraz lepszy klimat dla rodziny i to widać także w tej sali - mówił Prezydent RP na początku gali. - Dziękuję wszystkim, którzy chcieli ten dobry klimat dla polskiej rodziny tworzyć - dodał.

Nagrody wręczono w trzech kategoriach. Powiat Olsztyński otrzymał nominację w kategorii „Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej”. Pamiątkowy dyplom z rąk Prezydenta RP odebrał starosta olsztyński Mirosław Pampuch.
- Jesteśmy dumni z naszych rodzin zastępczych i z tego, że para prezydencka dostrzegła działania powiatu na rzecz rodzicielstwa zastępczego – mówi starosta Mirosław Pampuch. -  Od lat poprzez tworzenie tych rodzin, szkolenia rodziców i akcje promocyjne wspieramy ten rodzaj pieczy zastępczej. Tu również chciałbym podkreślić  i podziękować za zasługi pracownikom i dyrekcji PCPR w Olsztynie.
Zorganizowanie sprawnego systemu rodzinnej pieczy zastępczej stało się dla powiatu priorytetem.
- Już w 2003 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie bazowało na standardach europejskich w tej dziedzinie – mówi Arkadiusz Paturej, dyrektor PCPR. - Cały system opieki zastępczej budujemy w powiecie od wielu lat, choć jeszcze przed nami dużo pracy.
Konsekwencja działania spowodowała, że w powiecie istnieje obecnie 205 rodzin zastępczych, w tym 21 zawodowych rodzin zastępczych oraz  4 domy dla dzieci. Opieką otoczonych jest 400 dzieci.

Laureaci konkursu dla samorządów „Dobry Klimat dla Rodziny”:
I kategoria - Dobre Rodzicielstwo: Miasto Białystok za Białostocką Akademię Rodziny;
II kategoria - Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju: Gmina Sępólno Krajeńskie za program „Jesteśmy aktywni, jesteśmy kreatywni”;
III kategoria - Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej: Gmina Grodzisk Mazowiecki za Kartę Dużej Rodziny 3+ i 4+;

Nominowani byli:
w I kategorii Dobre Rodzicielstwo:
- Miasto Białystok za Białostocką Akademię Rodziny;
- Miasto Katowice za program „Macierzyństwo - mój czas”;
- Samorząd województwa małopolskiego za projekt „Więzienie WIĘZI nie więzi”;
- Gmina Tłuszcz za Punkt Pomocy Dziecku i Rodzinie;
- Miasto Wrocław za wrocławski program zintegrowanych działań na rzecz wspierania i rozwoju rodziny.

W II kategorii Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju:
- Gmina Dębica za program „Edukacja humanitarna - sposobem aktywizacji uczniów”;
- Miasto Gdynia za Centrum Aktywnego Mieszkańca: klub osiedlowy APTEKA oraz klub młodzieżowy KREATYWNI;
- Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego za ASTROBAZĘ â€“ sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych;
- Gmina Sępólno Krajeńskie za program „Jesteśmy aktywni, jesteśmy kreatywni”;
- Miasto Tczew za świetlicę środowiskowo-sąsiedzką ZAMKOWA 26.

W III kategorii Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej:
- Gmina Grodzisk Mazowiecki za Kartę Dużej Rodziny 3+ i 4+;
- Miasto Nowy Sącz za wspieranie i upowszechnianie zawodowych form rodzicielstwa zastępczego;
- Miasto Stargard Szczeciński za program „Na start”;
- Powiat olsztyński za rozwój systemu rodzicielstwa zastępczego w powiecie olsztyńskim;
- Miasto Toruń za Program Promocji Dużej Rodziny „JESTEŚMY RAZEM”.

[caption id="attachment_6181" align="alignleft" width="693"]źródło: Wojciech Olkuśnik (fotograf Prezydenta RP) źródło: Wojciech Olkuśnik (fotograf Prezydenta RP)[/caption]