Powiat wybrał wykonawcę rozbudowy drogi w Tuławkach

09.05.2013
Ponad 1,8 mln zł będzie kosztować rozbudowa odcinka drogi powiatowej przechodzącej przez Tuławki. Inwestycję, dzięki której poszerzona zostanie jezdnia, powstanie chodnik, odwodnienie i dwie zatoki autobusowe zrealizuje Strabag. – Bezpieczeństwo użytkowników drogi poprawi się zdecydowanie – cieszy się starosta Mirosław Pampuch.

Tak wyglądały "schetynówki" w powiecie po remontach w 2012 roku

W tej chwili przejazd przez Tuławki to prawdziwa droga przez mękę, która pogarsza się jeszcze przy opadach deszczu.
- W dwóch miejscach, w tym na zakręcie zawsze zbiera się woda – mówi Damian Mielnik z Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie. – Poza tym sama droga jest wąska i dziurawa. Brakuje chodnika, co stwarza duże zagrożenie dla dzieci podążających do szkoły.

Wykonają pierwszy etap
Słowa Damiana Mielnika potwierdza Alicja Wąsik, radna powiatowa z gminy Dywity.
- Jeżdżę codziennie przez Tuławki i rzeczywiście droga jest niebezpieczna zarówno dla kierowców, ale przede wszystkim dla pieszych – mówi Alicja Wąsik. – Mieszkańcy Tuławek i pobliskich Gradek, Frączek, Jesionowa, czy Derca długo czekali na tę inwestycję.
Na szczęście ten stan rzeczy zmieni się już wkrótce. Powiat Olsztyński zmodernizuje 600-metrowy odcinek drogi przechodzącej przez Tuławki.
- To pierwszy etap całej inwestycji, która ma docelowo objąć cały przebieg drogi przez Tuławki wynoszący ponad 1,3 km – mówi Krystyna Plocek, dyrektor PSD w Olsztynie. –  Rozbudujemy odcinek od szkoły do skrzyżowania, przy którym stoi kaplica. Chcieliśmy zrobić w tym roku cały odcinek przechodzący przez Tuławki, ale niestety nie wystarczy nam na to środków.
W przetargu na realizację inwestycji wystartowało pięć firm, a zwycięzcą został Strabag, który zaoferował za wykonanie pracy ponad 1,84 mln zł. W piątek 10 maja PSD Olsztyn podpisze umowę z wykonawcą inwestycji.

Trzy źródła finansowania
Zakres robót jakie wykona Strabag jest dość szeroki. Doświadczona firma zbuduje nową konstrukcję jezdni. Sama droga zostanie poszerzona od 5,5 do 6 metrów, powstanie chodnik dla pieszych i zostaną wybudowane dwie zatoki autobusowe.
- Wybudowane zostanie też kompleksowe odwodnienie drogi – mówi Krystyna Plocek.
Realizacja inwestycji potrwa do końca września 2013 roku.
- Po jej wykonaniu zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo uczniów, kierowców i mieszkańców – cieszy się starosta Mirosław Pampuch.
Połowa środków na inwestycję drogową w gminie Dywity będzie pochodzić z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. „schetynówek”). Pozostałe środki podzielą między siebie solidarnie Powiat Olsztyński i gmina Dywity.
- Każda inwestycja drogowa jest mile widziana bez względu na to, kto ją finansuje – uważa Krzysztof Zienkiewicz z Urzędu Gminy w Dywitach. – Przejazd przez Tuławki rzeczywiście nie był komfortowy i bezpieczny. Po realizacji inwestycji sytuacja ulegnie poprawie.