Powiat wybrał wykonawcę „małego ronda” w Bartągu

02.01.2012

Olsztyński PRIB zaprojektuje i wybuduje do końca roku „małe rondo" w Bartągu. Inwestycja realizowana przez powiat wspólnie z gminą Stawiguda i Olsztynem będzie kosztować ponad 1,6 mln zł. Po wybudowaniu ronda do osiedla Zacisze i do Bartąga dojadą wreszcie duże autobusy.

_

O kontrakt na zaprojektowanie i budowę „małego ronda" w Bartągu walczyło w przetargu pięciu oferentów. Ostatecznie zwyciężyło olsztyńskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa (PRIB), które zrealizuje całą inwestycję za 1,63 mln zł. Powiatowa Służba Drogowa w Olsztynie podpisała już stosowną umowę z wykonawcą.
- Na wykonanie dokumentacji i projektu wykonawca ma około pół roku - mówi Elżbieta Żemło, kierownik referatu technicznego PSD w Olsztynie. - W drugiej połowie 2012 zaczną się prace budowlane. Rondo musi powstać do końca 2012 roku.
Jak mówi Elżbieta Żemło w obrębie ronda powstaną też chodniki, wybudowana zostanie zatoka autobusowa, oświetlenie, odwodnienie oraz fragmenty ścieżki rowerowej. Najważniejsze jest jednak to, że po zakończeniu inwestycji do Bartąga, osiedla Zacisze w Olsztynie oraz innych osiedli powstających na granicy Olsztyna i gminy Stawiguda dojadą wreszcie duże autobusy komunikacji miejskiej. Do tej pory było to niemożliwe z uwagi na niewystarczającą infrastrukturę. W tej chwili do Bartąga jeżdżą niewielkie autobusy o długości 7,6 metra. „Małe rondo" jest przewidywane dla autobusów 12-metrowych, choć będą po nim mogły jeździć także 9-metrowe Solbusy. W 12-metrowym autobusie mieszczą się średnio 92 osoby na miejscach stojących i siedzących, chociaż w MPK Olsztyn są „dwunastometrowe" o pojemności łącznej od 66 do 112 osób. Dzięki budowie ronda poprawi się dostępność komunikacyjna tej dynamicznie rozwijającej się części miasta i powiatu.
- Chciałbym podkreślić, że to Powiat Olsztyński był inicjatorem i jest głównym realizatorem budowy ronda w Bartągu - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - Mam nadzieję, że to skutecznie ukazuje praktyczny wymiar powstania aglomeracji olsztyńskiej.
Warto wspomnieć, że 70 procent kwoty na inwestycję wyłoży Unia Europejska, a resztę sfinansują w trzech równych częściach Powiat Olsztyński, miasto Olsztyn i gmina Stawiguda.