Powiat wsparł ogólnopolski konkurs radiowy

21.02.2014
Trzy równorzędne nagrody otrzymali laureaci ogólnopolskiego konkursu na reportaż radiowy „Pogranicze 2013” organizowany przez Radio Olsztyn. Wśród nich znalazła się Anna Bogdanowicz, reportażystka Radia Białystok, która otrzymała nagrodę samorządu Powiatu Olsztyńskiego. Gala konkursu odbyła się w czwartek (20 lutego) na olsztyńskim zamku.

Anna Bogdanowicz otrzymała nagrodę za reportaż „Swoja mowa” poruszający problem gwary na pograniczu wschodnim. Pozostałe nagrody przyznane przez samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz samorząd Miasta Olsztyna otrzymały: Anna Minkiewicz Zaremba z Radia Olsztyn za reportaż pt. „Plon” oraz Anna Winnicka z Radia Koszalin za reportaż „Żernica, wieś której nie ma”. Tak się składa, że wyróżnione to kobiety o imieniu Anna. Wszystkie trzy nie kryły wzruszenia. Anna Bogdanowicz z Radia Białystok otrzymała nagrodę za reportaż o gwarach podlaskich: ukraińskich, białoruskich oraz mieszanych. Niestety postęp i czas sprawiają, że gwary te powoli zanikają.
- Ludzie, którzy wyjeżdżają z rodzinnych stron zapominają swojej mowy, często się jej wstydzą, mówiła podczas gali nagrodzona dziennikarka. Z tym trzeba walczyć, nie możemy się wstydzić naszej tożsamości i języka naszych przodków.

Teraz „Jom je z Warniji”
Wręczający nagrodę Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch nie krył, że ten reportaż jest mu bardzo bliski.
- Moi rodzice pochodzą z Siemiatycz i w domu mówiło się gwarą. Teraz „Jom je z Warniji” – zwrócił się do obecnych. - Jako samorządowi powiatowemu zależy nam na pielęgnowaniu i zachowaniu tutejszej mowy oraz dziedzictwa kulturowego.
Kolejny nagrodzony reportaż to przejmująca historia Anny Winnickiej z Radia Koszalin. Pokazuje ona trudną historię wysiedlenia mieszkańców wsi Żernica oraz dialogu polsko-ukraińskiego.  Trzecią równorzędną nagrodę otrzymała Anna Minkiewicz-Zaremba, dziennikarka Radia Olsztyn, której jury doceniło reportaż  „Plon”, czyli dożynki na Mazurach. Autorka odwiedziła mieszkańców kilku wsi, aby dowiedzieć się, jak pielęgnują tradycję, jak odtwarzają zapomniane zwyczaje i jak sobie radzą w mówieniu gwarą.

Jak czyta się pogranicze?
Radio Olsztyn zorganizowało konkurs po raz dziesiąty. W tym roku wpłynęło 16 prac.
Przewodnicząca jury dr hab. Joanna Szydłowska podkreśliła, że poziom nadesłanych prac był bardzo wyrównany.
- Braliśmy pod uwagę oryginalność warsztatową oraz wartość poznawczą tekstów – mówi dr Joanna Szydłowska. - Chcieliśmy dowiedzieć się od naszych reporterów co nowego na pograniczu słychać, jak nowatorsko i nowocześnie czyta się dzisiaj pogranicze?
Przez dziesięć lat trwania konkursu  powstało w Radiu Olsztyn niezłe archiwum 300 audycji najlepszych polskich reportażystów.
- Jest to zbiór bardzo ciekawych dokumentów tego co się działu w naszym kraju - mówi członek jury, Mariusz Borsiak z Radia Olsztyn. - Musimy teraz pomyśleć o jakimś zbiorze, wydaniu.
Nagrodzone reportaże w najbliższym czasie będzie można usłyszeć na antenie Radia Olsztyn.

Anna Bogdanowicz  - reportażystka Polskiego Radia Białystok
Związana z Polskim Radiem Białystok od 1980 roku, autorka kilkuset reportaży i audycji publicystycznych. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów na reportaż radiowy. Laureatka Złotego Mikrofonu, który otrzymała za mistrzostwo w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego. Wielokrotna Laureatka w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż Radiowy „Polska i świat”.

Fot: Łukasz Węglewski/Radio Olsztyn

IMG_0316-ro