Poławiacze Pereł

09.06.2016
Powiat Olsztyński po raz kolejny włącza się w realizację programu „Poławiacze Pereł”, organizowanego przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego - centrum doradczo-szkoleniowe przy krakowskiej uczelni. Powiat zgłosił do projektu 2 osoby z prowadzonych przez siebie szkół, którym sfinansuje przejazd oraz 2-tygodniowy pobyt w mieście Kraka. Łączna wysokość dotacji wynosi 6700 zł.

Program „Poławiacze Pereł” jest realizowany od 10 lat, jego celem jest wyłowienie spośród licealistów z całej Polski utalentowanych, młodych ludzi i zachęcenie ich do dalszego rozwoju. Inspiracją ma być udział w kampusach naukowych – literacko-dziennikarskim, nowych technologii i medycznym, a także spotkania z ludźmi nauki i kultury w krakowskich muzeach, teatrach i galeriach sztuki.

Kim są tytułowe „Perły”? To młodzi ludzie o wysokiej inteligencji i nieprzeciętnych uzdolnieniach w jednej lub kilku dziedzinach, otwarci na dzielenie się swoimi doświadczeniami i wiedzą z innymi. Ze względu na szereg barier ekonomiczno-społecznych nie mają możliwości w pełni rozwinąć swoich zdolności. Chodzi zarówno o niski status społeczno-ekonomiczny, jak i bariery psychologiczne wynikające z braku pozytywnych wzorców oraz motywacji do kształcenia i rozwoju osobistego.

- Nie zawsze sytuacja materialna i społeczna pozwala młodym ludziom rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Dlatego Powiat angażuje się w szereg działań, które mogą ułatwić młodzieży samorozwój, czy to poprzez ufundowanie stypendiów naukowo- i artystyczno-socjalnych, czy też sfinansowanie udziału w projekcie „Poławiacza Pereł”. Na terenie powiatu olsztyńskiego żyje wielu bardzo uzdolnionych młodych ludzi. Wspieranie ich to najlepsza ze wszystkich inwestycji – mówi starosta Małgorzata Chyziak.

Czy program rzeczywiście może coś zmienić? Jak twierdzą organizatorzy, z przeprowadzanych co roku ankiet ewaluacyjnych wynika, że dzięki udziałowi w projekcie w życiu uczestników zachodzą realne zmiany. Są to: większa otwartość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, podwyższona motywacja na rzecz rozwoju osobistego, większa wiara we własne możliwości. Wśród konkretnych działań podjętych po programie, uczestnicy z kolei wymieniają ułatwienie podjęcia decyzji o studiach oraz wyborze kierunku zgodnego z zainteresowaniami i predyspozycjami, większe zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły poprzez np. prowadzenie szkolnej gazetki, czy udział w kołach zainteresowań.

Co roku z programu „Poławiacze Pereł” korzysta kilkudziesięciu młodych ludzi. W ciągu 10 lat jego beneficjentami zostało blisko 690 uczniów z całej Polski.