Powiat olsztyński z rekordowym wsparciem z Funduszu Dróg Samorządowych


W czwartek w Urzędzie Wojewódzkim podpisywane zostały kolejne umowy na dofinansowanie dróg samorządowych. Tym razem pieniądze trafią do samorządów z Olsztyna, Iławy, Jezioran i Pisza.

Rekordowa kwota, opiewająca na ponad 8,5 miliona złotych trafi do powiatu olsztyńskiego. Dzięki temu będzie można przeprowadzić modernizację aż siedmiu dróg powiatowych.

– To środki na kolejne drogi powiecie olsztyńskim, bo z Funduszu realizujemy już inwestycje na poziomie 10 mln zł, a także ZIT-y o wartości 70 mln zł. Robimy więc dużo, między innymi dzięki środkom rządowym i unijnym, za które bardzo dziękuję – mówił w trakcie uroczystości Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Warto dodać, że rekordową liczbę umów złożyła gmina Jeziorany, bo aż 17, co oznacza, że aż 17 odcinków dróg czeka remont.

– Jest to program obliczony na 10 lat, więc dość elastyczny, bowiem umożliwia nie tylko duże przebudowy i modernizacje, ale także mniejsze remonty, w dodatku z mniejszym niż 50-procentowym wkładem własnym samorządów. Mamy wiele dróg, które potrzebują remontów, by mieszkańcy i turyści mogli bezpiecznie i komfortowo podróżować – mówił wojewoda Artur Chojecki.

W sumie z tegorocznego Funduszu Dróg Samorządowych podpisanych zostanie około 300 umów, dzięki czemu na Warmię i Mazury trafi ponad 280 milionów złotych na zadania jednoroczne, a na zadania wieloletnie 350 milionów złotych.

– Mam jednak prośbę do pana wojewody o lobbowanie na rzecz podwyższenia progu dofinansowania inwestycji dróg samorządowych pięciu pokoleń do poziomu 80-90 procent, bo inaczej trzeba aż pięciu pokoleń, żeby wyremontować wszystkie drogi w powiecie olsztyńskim – dodał starosta Abako.