Powiat Olsztyński aktywizuje

12.12.2014
Kursy prawa jazdy, języków obcych, doradztwo zawodowe, czy warsztaty ekonomii społecznej – to tylko drobna część wsparcia z jakiego skorzystało przez dwa ostatnie lata 95 mieszkańców powiatu dzięki projektowi systemowemu „Powiat Olsztyński aktywizuje”. W czwartek 11 grudnia w olsztyńskim starostwie podsumowano projekt.

Realizatorem projektu „Powiat Olsztyński aktywizuje” było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie. Na konferencji, która odbyła się w Sali sesyjnej olsztyńskiego starostwa podsumowano dwuletnią edycje projektu 2013-2014. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć uczestników projektu.
- Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji społecznych i zawodowych 95 osób zamieszkujących teren powiatu olsztyńskiego objętych wsparciem poprzez zastosowanie instrumentów aktywizacji społecznej, edukacyjnej i zawodowej – wyjaśnia Arkadiusz Paturej, dyrektor PCPR w Olsztynie.

Wzmocnili motywacje do zmian
Działaniami z zakresu aktywnej integracji zostały objęte cztery grupy osób, z których największą liczbę stanowiły osoby niepełnosprawne. Wsparcie skierowane było też do rodzin zastępczych, wychowanków instytucjonalnej i rodzinnej pieczy zastępczej oraz usamodzielniających się wychowanków po pobycie w domach dla dzieci i w rodzinach zastępczych.
- Chodziło nam o to, żeby wzmocnić motywację uczestników projektu do zmian w życiu oraz nabycie i podwyższenie posiadanych kompetencji – mówi Dominika Zimowska, koordynatorka projektu „Powiat Olsztyński aktywizuje”.
Uczestnicy projektu mogli liczyć na bardzo bogaty pakiet form wsparcia, wśród których można wymienić m.in. doradztwo zawodowe indywidualne i warsztatowe, staże zawodowe, pomoc psychologa, warsztaty z zakresu budowania własnego wizerunku, poradnictwo specjalistyczne, czy liczne kursy i szkolenia zawodowe. Dużym powodzeniem cieszył się kurs prawa jazdy kat. „B”.
- Egzamin udało mi się zdać za pierwszym razem – mówi Alicja Szulewska, uczestniczka projektu z Mierek w gminie Olsztynek. – Teraz jeżdżę samochodem do szkoły. Prawo jazdy to będzie na pewno mój atut podczas szukania pracy.

DSC03162

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jestem bardziej otwarta
W podobnym tonie wypowiada się Anna Kostewicz, niepełnosprawna uczestniczka projektu z Biskupca.
- Jestem na rencie, ale szukam pracy i posiadanie prawa jazdy na pewno mi w tym pomoże – cieszy się Anna Kostewicz.
Pani Anna dodatkowo korzystała też z doradztwa zawodowego, zajęć z psychologiem i warsztatów na temat ekonomii społecznej.
- Podniosłam swoje kwalifikacje i kompetencje, jestem też bardziej otwarta na świat i ludzi – uważa Anna Kostewicz.
Co ważne, udział w projekcie pozwolił części osób na podjęcie pracy i uniezależnienie się od pomocy społecznej. We wszystkich uczestnikach widać chęć dalszego dokształcania się.
- Jeśli byłaby taka możliwość to w przyszłości chciałabym uczestniczyć w kursach dotyczących gotowania i stylizacji paznokci – mówi Alicja Szulewska.
Konferencja zakończyła się wręczeniem certyfikatów i dyplomów uczestnikom projektu. Arkadiusz Paturej podsumował projekt „Powiat Olsztyński aktywizuje”.
- Staraliśmy się spełniać państwa potrzeby i życzenia, a sądząc po waszej ciężkiej pracy i solidnym uczestnictwie w projekcie, myślę że nam się udało – mówi dyrektor PCPR.
Dwuletni projekt "Powiat Olsztyński aktywizuje" był współfinansowany przez Unię Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość dofinansowania wyniosła ponad 581 tys. zł