Powiat ma budżet na 2013 rok!

21.12.2012
Ponad 108 milionów dochodów, 111 mln zł wydatków i 3 mln zł deficytu, który zostanie pokryty z kredytu – tak w skrócie wygląda budżet powiatu olsztyńskiego na 2013 rok. Radni przegłosowali budżet na sesji w piątek 21 grudnia. W czasie sesji statuetką Królewny Warmińskiej Łyny został uhonorowany też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

_

Przedświąteczna sesja Rady Powiatu w Olsztynie rozpoczęła się jednak od burzliwych dyskusji na temat zimowego utrzymania dróg powiatowych. Na wątpliwości radnych, a także goszczących na sesji włodarzy kilku podolsztyńskich gmin odpowiadała Krystyna Plocek, dyrektor Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie. Głos w sprawie dróg zabrał też starosta Mirosław Pampuch.
- Nigdy nie będzie nas stać, żeby drogi zimą były czarne, bo po prostu nie mamy na to środków – mówił starosta. – Drogi mogą być białe, ale wszystkie na pewno będą przejezdne.
Najważniejszym punktem sesji było jednak uchwalenie budżetu powiatu na 2013 rok. Radni jednogłośnie przyjęli najważniejszą uchwałę. Dochody w strategicznym dokumencie zostały określone na ponad 108 mln zł, wydatki na 11 mln zł, a deficyt na 3 mln zł.
- To nieco mniejszy budżet niż w bieżącym roku, bo kończą się powoli środki unijne w obecnym okresie programowania, ale na inwestycje i tak wydamy ponad 20 mln zł – mówi Mirosław Pampuch.
W 2013 powiat będzie kontynuować bardzo duży projekt inwestycyjny e-mapa, który zdigitalizuje powiatowy zasób geodezyjno-kartograficzny. Za ponad 3 mln zł wybudowana zostanie hala sportowa przy Zespole Szkół w Dobrym Mieście, planowane są też kolejne inwestycje drogowe ze „schetynówek”, czyli modernizacja trzech odcinków dróg powiatowych w gminach Dywity, Olsztynek i Biskupiec o łącznej długości 7,5 km. W 2013 kontynuowany będzie też nietypowe wydarzenie promocyjno-kulturalne, czyli Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego, który zebrał sporo pozytywnych ocen.
Miłym akcentem w czasie sesji było też wręczenie najwyższego honorowego wyróżnienia powiatu, a więc statuetki Królewny Warmińskiej Łyny Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu. Łynę odbierał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.
- Dziękuję za to prestiżowe wyróżnienie – mówi rektor Górecki. – Wspólnie z powiatem udało nam się zrobić wiele cennych rzeczy m.in. wzmocnić wydział prawa i administracji, uruchomić Studencką Poradnię Prawną w starostwie, czy ściągnąć do Olsztyna wybitnego europejskiego prawnika Christiana von Bar, który pochodzi z zaprzyjaźnionego z powiatem olsztyńskim Powiatu Osnabruck.
W trakcie sesji specjalne podziękowania od starosty olsztyńskiego otrzymała też Jolanta Kłoczewska, dyrektor Policealnej Szkoły im. Zbigniewa Religi w Olsztynie. Dzięki jej otwartości i zaangażowaniu udało się przeprowadzić wspólny projekt szkoleniowy z pomocy przedmedycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu.

_