Powiat ma budżet na 2012 rok

23.12.2011

Przy 16 głosach za i 4 wstrzymujących się Rada Powiatu w Olsztynie przyjęła budżet na 2012 rok. - Budżet na rok 2012 jest może nieco mniej ambitny niż tegoroczny, ale z całą pewnością nie jest to budżet przetrwania - mówi starosta Mirosław Pampuch. Duże emocje wśród radnych wzbudziła uchwała dyscyplinująca, która przeszła jednym głosem. 

_

Przedświąteczna sesja rozpoczęła się jednak od występu uczniów Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. Młodzi artyści zaczarowali salę swoją muzyką i brawurowymi wykonaniami. Potem rozpoczęła się oficjalna część IX sesji Rady Powiatu w Olsztynie. Przy stole obrad w czwartek 22 grudnia zasiadło dwóch nowych radnych. Ślubowanie złożyli Jan Karol z Biskupca, który zajął miejsce po Konradzie Grabowskim z PSL oraz Zbigniew Szczypiński z SLD (miejsce po Kazimierzu Olejarzu).
Jan Karol debiutuje na forum powiatowym, z kolei Zbigniew Szczypiński był radnym powiatowym w każdej poprzedniej kadencji. W dalszej części sesji radni zajęli się budżetem powiatu na 2012 rok. Założenia budżetowe przedstawiał starosta Mirosław Pampuch.
- Budżet jest mniejszy niż w tym roku za sprawą mniejszego wachlarza inwestycji realizowanych z udziałem środków unijnych - wyjaśnia starosta Mirosław Pampuch. - Budżet na rok 2012 jest więc może mniej ambitny niż tegoroczny, ale z całą pewnością nie jest to budżet przetrwania. Taki „zwykły" budżet powiatu oscyluje w pobliżu kwoty 90 mln zł.
Do najważniejszych inwestycji, które powiat będzie realizował w 2012 roku można wymienić budowę małego ronda w Bartągu, modernizację drogi Jeziorany-Tłokowo oraz modernizację szpitala opieki długoterminowej Maltańczyków w Barczewie. Do tego dochodzi duży projekt związany z przygotowaniem e-mapy powiatu, a więc digitalizacja zbiorów geodezyjno-kartograficznych. Starosta zwracał też uwagę na wiele znaków zapytania związanych ze stroną dochodową budżetu m.in. brak ujęcia poziomu inflacji przez Ministerstwo Finansów  przy dotacji centralnej na zadania zlecone, czy brak zabezpieczenia finansowego do realizacji nowych zadań wynikających z ustaw (najważniejsze cyfry budżetu znajdują się w ramce - red.). Ostatecznie radni przyjęli budżet powiatu na 2012 rok 16 głosami za, przy czterech wstrzymujących się (wstrzymali się radni klubu PSL). Duże emocje wśród radnych wzbudził kolejny punkt obrad, czyli uchwała dyscyplinująca radnych za nieobecności na sesjach i komisjach Rady Powiatu. Potrącenia wyniosą odpowiednio 20 proc. diety za nieobecność na sesji i 10 proc. za nieobecność na komisji oraz na Zarządzie Powiatu. Ostatecznie uchwała dyscyplinująca została przegłosowana stosunkiem głosów 8 za, 7 przeciw i 3 wstrzymujące się. Na zakończenie sesji radni podzielili się opłatkiem i życzyli sobie spokojnych, radosnych i rodzinnych świąt.     

Budżet 2012 w liczbach
Dochody - 106 mln zł
Wydatki - 109,8 mln zł
Wydatki bieżące - 88 mln
Wydatki majątkowe (inwestycyjne) - 21,4 mln zł
Deficyt - 3,8 mln zł (pokrycie z kredytu)

_