Powiat będzie współpracował z OHP

29.01.2013
Utworzenie Ośrodka Szkolenia Zawodowego OHP w budynku starostwa, szkolenia dla młodzieży, kursy zawodowe – tak będzie wyglądać współpraca pomiędzy powiatem a regionalnym OHP. W poniedziałek 28 stycznia zostało podpisane oficjalne porozumienie w tej sprawie.

_

Głównym celem współpracy pomiędzy Powiatem Olsztyńskim i Warmińsko-Mazurską Komendą OHP w Olsztynie jest podjęcie wspólnych działań na rzecz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, a także poprawa jej sytuacji na rynku pracy.
- Start zawodowy osób do 25 roku życia nie należy w dzisiejszych czasach do najłatwiejszych, dlatego tak cenne są inicjatywy i współdziałanie różnych instytucji na rzecz łagodzenia skutków bezrobocia – uważa Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
W poniedziałek 28 stycznia starosta olsztyński podpisał porozumienie o współpracy z Jarosławem Dzioba, wojewódzkim komendantem OHP w Olsztynie. Na mocy porozumienia pod koniec kwietnia w budynku olsztyńskiego starostwa ruszy Ośrodek Szkolenia Zawodowego OHP.
- Co ważne z usług ośrodka będzie mogła korzystać zarówno młodzież z powiatu, jak i Olsztyna – podkreśla Izabela Smolińska-Letza, wicestarosta olsztyński. – Placówka będzie więc miała aglomeracyjny charakter.
Ośrodki Szkolenia Zawodowego OHP to jednostki udzielające młodzieży wszechstronnego wsparcia w zakresie możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych i możliwości przekwalifikowania się. Główne działania tych jednostek to organizowanie szkoleń mających na celu uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej i kwalifikacji zawodowych oraz dodatkowych umiejętności niezbędnych w środowisku pracy, tzw. kluczowych (np. obsługa komputera, urządzeń biurowych itp.). Usługami Ośrodków Szkolenia Zawodowego objęte mogą być osoby w wieku 18-25 lat, które spełniają następujące warunki:
- osoby bezrobotne lub poszukujące pracy do 25 roku życia o zróżnicowanym poziomie wykształcenia i kwalifikacji / bez kwalifikacji, wymagające wsparcia na rynku pracy (w tym zmiany, podwyższenia lub dostosowania posiadanych kwalifikacji do wymogów rynku pracy),
- osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, zaniedbane wychowawczo, o zmniejszonych szansach życiowych, pochodzące ze środowisk niedostosowanych społecznie.
Z usług OSZ nie mogą korzystać osoby legitymujące się wykształceniem wyższym!
- Kursy inicjowane są w celu zwiększenia szans na uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, podwyższenia dotychczas posiadanych kwalifikacji zawodowych lub zwiększenia aktywności zawodowej – podkreśla Jarosław Dzioba, komendant wojewódzki OHP.