Poszukiwany cukiernik i kierowca

23.01.2015
Sytuacja na rynku pracy w powiecie olsztyńskim jest dość trudna, ale stabilna. Na koniec 2014 roku w Urzędzie Pracy Powiatu Olsztyńskiego zarejestrowanych było 7 714 osób bezrobotnych, to jest o 1 235 osób (czyli 13,8 %) mniej niż rok wcześniej. O tendencjach i możliwościach rozmawiamy z Krystyną Dudzińską (na zdj.), dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego.

- Kogo najczęściej dotyka bezrobocie?
- Cechą charakterystyczną bezrobocia w powiecie olsztyńskim są niskie kwalifikacje osób bezrobotnych, co w dużej mierze ogranicza możliwość podjęcia pracy. Najliczniejszą grupę stanowią osoby z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym, osoby w wieku 25 – 34 lata (27,5%) oraz 35-44 lata  (21,7%).

- Gdzie jest najtrudniej?
- Do najliczniejszych pod względem liczby zarejestrowanych bezrobotnych należą gminy miejsko-wiejskie: Biskupiec (19,5%), Dobre Miasto (13,9%), Barczewo (13,0%), Olsztynek (11,1%) oraz Jeziorany (9,0%). Najmniej bezrobotnych jest w gminach Świątki (3,9%), Stawiguda (4,0%), Kolno (4,3%), Gietrzwałd (4,6%) i Jonkowo (4,7%).

- W jaki sposób UPPO aktywizuje osoby bezrobotne i poszukujące pracy?
-
Poprzez intensywe pośrednictwo pracy, upowszechnianie informacji o innych usługach i instrumentach rynku pracy, a także współpracę z instytucjami zewnętrznymi. Ilość zgłaszanych wolnych miejsc pracy w ostatnich trzech latach sukcesywnie rośnie. W celu pozyskania ofert pracy oraz promowania usług rynku pracy pośrednicy pracy przeprowadzili w tym okresie ponad 1600 wizyt u pracodawców.

- Kto ma największe szanse na zatrudnienie?
- W 2014 roku Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego posiadał ogółem 3212 wolnych miejsc pracy, w tym 1655 miejsc subsydiowanych. Największe zapotrzebowanie w minionych latach zanotowano w odniesieniu do pracowników usług osobistych i sprzedawców oraz robotników przemysłowych i rzemieślników. Najwięcej ofert pracy wpływało na takie miejsca pracy jak:  pracownik produkcyjny (fizyczny) przy pracach prostych w przemyśle (bez zawodu), robotnik gospodarczy, pracownik obsługi biurowej, sprzedawca, pomoc kuchenna, kucharz, magazynier, robotnik budowlany, stolarz, opiekun osoby starszej, ślusarz, robotnik drogowy, kierowca samochodu ciężarowego, szwaczka, sekretarka. Duża ilość zgłoszonych wolnych miejsc pracy na stanowisko robotnika gospodarczego dotyczyła głównie zatrudnienia w ramach robót publicznych, prac interwencyjnych oraz prac społecznie użytecznych. Natomiast duża ilość miejsc pracy dla pracowników obsługi biurowej i sekretarek dotyczyła organizowanych staży.

- Jakimi ofertami obecnie dysponujecie?
- Aktualnie UPPO posiada około 70 miejsc pracy na stanowiska: cukiernika, kelnera, kierowcy, konsultanta telefonicznego, kucharza, pracownika produkcji (50 miejsc pracy), specjalisty ds. handlu, sprzedawcy, nauczyciela przedmiotów zawodowych, księgowego.

- Urząd Pracy jest też doradcą…
- Usługa poradnictwa zawodowego kierowana jest do osób bezrobotnych, poszukujących pracy, jak również do pracodawców. Do najpopularniejszych form należą porady i informacje zawodowe indywidualne i grupowe oraz szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy. W 2014 roku z pomocy w formie porad i informacji zawodowych grupowych skorzystało prawie 1600 osób bezrobotnych. Z porad w formie indywidualnej skorzystało 6 500 osób.

- Pomagają w tym programy aktywizacji...
- W 2014 roku zrealizowaliśmy 6 programów aktywizacji zawodowej  na łączną kwotę ponad 14,5 mln zł., dzięki którym zaktywizowano 2 249 osób. Obecnie kontynuowane są trzy  programy: „Młodzi na start” – skierowany do osób bezrobotnych w wieku do 25 roku życia, „Cel praca” – dla osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy oraz „Aktywizujmy młodych” – dla osób do 30 r.ż., w ramach których osoby bezrobotne nadal odbywają staż. Zakładamy, że ponad 56 % uczestników po zakończeniu programów podejmie pracę.

- Co urząd ma w planach?
- Założenia finansowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pozwalają sądzić, że w 2015 roku UPPO będzie dysponował podobną do ubiegłorocznej kwotą na realizację programów aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. To pozwoli na wsparcie około 2 300 osób w formie staży, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac społecznie użytecznych, refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy lub jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Bezrobotni do 30 r. ż.. będą mogli otrzymać specjalne bony: szkoleniowe, stażowe, zatrudnieniowe i na zasiedlenie. Jednocześnie urząd planuje realizację dodatkowych programów skierowanych do osób w szczególnej sytuacji na rynku, gdzie dodatkową barierą w podjęciu pracy są względy społeczne. Program Aktywizacja i Integracja oraz program specjalny realizowane będą przy ścisłej współpracy z gminami powiatu olsztyńskiego oraz Ośrodkami Pomocy Społecznej. W kwietniu odbędą się targi pracy.