Porozumienie ma wspierać spółdzielnie socjalne


Z myślą o rozwoju aktywności społeczno-ekonomicznej Powiat Olsztyński zawarł porozumienie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP. Partnerstwo ma także ułatwić znalezienie pracy Ukraińcom, którzy trafią do naszego regionu.

- W wielu krajach Europy widać rozwój spółdzielni socjalnych, czyli form przedsiębiorczości, w których ważny jest nie tyle wkład finansowy, co pomysł. W obecnym czasie bardzo ważne jest, by ułatwić ludziom rozpoczęcie pracy. W powiecie pojawiły się pierwsze osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Przyjeżdżają do nas głównie kobiety z dziećmi. To grupa, której trudno będzie od razu podjąć pracę, bo przecież trzeba będzie się zająć maluchami. W tej sytuacji opieka przedszkolna może być dobrym kierunkiem działania spółdzielni socjalnych. WAMA-COOP jest instytucją, która zdobywała kompetencje zarówno w kraju, jak i zagranicą, zapewni więc wsparcie i pokieruje ludźmi. Myślę, że to będzie udane partnerstwo wymiany doświadczeń i pomysłów. Jako Powiat dołożymy sił i sprawdzimy, które z naszych jednostek mogłyby być wsparciem w tym temacie – mówiła Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński.

Wraz z wicestarostą porozumienie podpisali starosta olsztyński Andrzej Abako, prezes zarządu WAMA-COOP Dariusz Węgierski i Remigiusz Dobkowski, członek zarządu stowarzyszenia. Współpraca ma ułatwić m.in. diagnozę potrzeb społecznych i ekonomicznych mieszkańców powiatu, tworzenie warunków dla rozwoju sektora ekonomii społecznej, wspieranie procesów włączenia i integracji społeczno-gospodarczej migrantów, promocję wolontariatu.

DSC_1896 DSC_1899a