Polski Bon Turystyczny


Rząd przygotowuje się do uruchomienia programu Polski Bon Turystyczny. Chodzi o nową formę wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19.

Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością 1000 zł. Za pomocą elektronicznego bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie Polski. Bon będzie ważny do końca marca 2022 r., skorzystają z niego też dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. Nowe prawo wejdzie w życie po uchwaleniu ustawy przez Sejm i Senat oraz podpisaniu jej przez prezydenta RP.

Jak złożyć wniosek?
Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl