Polak, Węgier dwa bratanki...

Kiedy 30 października 2006 roku na ścianie olsztyńskiego starostwa odsłonięto tryptyk tablic poświęconych powstańcom węgierskim 1956 roku oraz mieszkańcom Olsztyna, którzy manifestowali solidarność z walczącymi „bratankami”, mało kto przypuszczał, że ten gest przyjaźni uruchomi „lawinę”. Tymczasem wkrótce potem okazało się, plac Bema stał się... miejscem wycieczek Węgrów, szczególnie tych, którzy odczuli na własnej skórze wydarzenia sprzed pół wieku.

 

Pokłosiem tego zainteresowania były pierwsze obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbyły się w 2007 roku. Od tego momentu Powiat Olsztyński stał się niejako depozytariuszem pamięci o dramatycznych wydarzeniach z 1956 roku na Węgrzech i pięknej manifestacji solidarności i wsparcia, jakiej udzielili Madziarom olsztyńscy studenci Wyższej Szkoły Rolniczej oraz mieszkańcy (w liczbie około 20 tysięcy osób!).

Od 2007 roku Powiat Olsztyński wspólnie z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej co roku organizuje uroczystości z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Pod tablicą pamiątkową składane są kwiaty, organizowane są też prelekcje, wykłady i odczyty na temat silnych związków polsko-węgierskich i warmińsko-węgierskich. Mieszkańcy mają okazję brać udział w wydarzeniach kulturalnych m.in. przeglądach kina węgierskiego, koncertach z przewodnimi motywami węgierskimi, czy wystawach zdjęć z pamiętnego wiecu w Olsztynie z 1956 roku. Z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie wielokrotnie  gościli przedstawiciele ambasady Republiki Węgierskiej w Polsce z ambasadorem na czele, przedstawiciele Konsulatu i Węgierskiego Instytutu Kultury.

Co ważne, w marcu 2007 roku parlamenty: polski i węgierski ustanowiły oficjalnie dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Państwowe obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się z udziałem głów obu państw na przemian w Polsce i na Węgrzech.

DSC_9984DSC_9998