Po nitce Ariadny do stajni Augiasza

10.05.2013
Powiatowy Zespół Szkół w Olsztynku zorganizował 30 kwietnia międzyszkolny konkurs mitologiczny pod hasłem „Po nitce Ariadny do stajni Augiasza”. W zmaganiach wzięli udział uczniowie trzech szkół. Największe wrażenie wywarły kreacje nawiązujące do bogów przygotowane przez uczestników.

_

Jak piszą organizatorzy inspiracją do podjęcia się przedsięwzięcia była ponadczasowość związków frazeologicznych obecnych we współczesnym języku polskim, a także kontekstów mitologicznych w literaturze. Do wzięcia udziału zostali zaproszeni uczniowie gimnazjum, a także uczniowie z ZS w Olsztynku. Ostatecznie w konkursie wzięli udział uczniowie  Gimnazjum im. Noblistów Polskich i z Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Konkurs prowadzili uczniowie z klasy II TH W. Bucholska i K. Wierszewski, scenografię przygotowały S. Jankowska i D. Erimus, natomiast za nagłośnienie odpowiadał M. Remiszewski.
- Byliśmy pod wrażeniem przygotowanych przez uczestników kreacji charakterystycznych dla prezentowanych bogów – piszą organizatorzy konkursu. - Uczestnicy przedstawili rekwizyty, a także słownie charakteryzowali bogów. Następnie uczestnicy konkursu wyjaśniali znaczenie  związków frazeologicznych m.in. „stajnia Augiasza”, „pięta Achillesa”, „róg obfitości” itp. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością boskich postaci i ich zajęciami, dlatego bez problemu rozwiązali krzyżówkę. Dopełnieniem była recytacja poezji Z. Herberta o tematyce mitologicznej, a także „Tańczące Eurydyki” w wykonaniu Anny German.
W komisji konkursowej zasiedli: Agnieszka Bartków - nauczycielka jęz. polskiego z gimnazjum im. Noblistów Polskich , I. Nawacka - dyrektor Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich i E. Staniszewska-Górka - wicedyrektor Zespołu Szkół. Komisja miała duży problem z przydzieleniem poszczególnych miejsc. Ostatecznie zwycięzcami konkursu zostali:
- 1 miejsce zajęła Adrianna Borkowska
- 2 miejsce zajął Karol Kucki