Piąta Gala Marki Lokalnej w Gadach

13.11.2013
Przepyszne produkty spożywcze, oryginalne wyroby rękodzielnicze i ciekawe wydarzenia kulturotwórcze - to kategorie, w jakich Kapituła przyzna certyfikaty w czasie V Gali Marki Lokalnej w Gadach w gminie Dywity. Przed Kapitułą trudne zadanie, bo zgłoszonych zostało około 90 produktów.

Zacna i ważna dla wystawców z regionu impreza odbędzie się w sobotę 16 listopada o godz. 17 w Gadach w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych.
- To będzie już piąta, jubileuszowa Gala – mówi Teresa Kosińska, szefowa stowarzyszenia „Nasze Gady”, który jako sekretariat grupy partnerskiej Gniazdo Warmińskie organizuje wydarzenie. - Twórcy lokalni, rękodzielnicy, lokalni producenci żywności i stowarzyszenia zgłosiły do oceny około 90 produktów w trzech kategoriach: produkty spożywcze wyroby rękodzielnicze i wydarzenia kulturotwórcze. W stosunku do roku ubiegłego już jest zgłoszonych około 30 nowych produktów wszelkiego rodzaju, czyli pewnie będzie ciekawie i oryginalnie.
Produkty zgłoszone do Gali będzie oceniać 8-osobowa Kapituła, w której skład wejdą m.in. naukowcy, fachowcy od kulinariów, czy dziennikarze lokalnych mediów. Jak mówi Teresa Kosińska zdobycie certyfikatu Marki Lokalnej jest ważne dla warmińskich wystawców.
- Oni czują się związani z regionem i cieszą się, gdy w całej Polsce mogą pokazać, że są autentycznymi przedstawicielami Warmii – uważa Teresa Kosińska.
Zapowiada się wspaniała uczta dla ducha i dla ciała! Lokalni twórcy i wytwórcy zaprezentują oryginalne i przede wszystkim, własnoręcznie wykonane produkty spożywcze i rękodzieło.
Uwagę wszystkich uczestników Gali w latach ubiegłych przykuwały swoim aromatem i apetycznym wyglądem produkty spożywcze. Wśród nich znalazły się m.in. dercowe ogórki, potarciuchy, czatnia, syta, gęsina babci Marysi, pivo warmińskich chłopów bosych, mrówcze jaja, nalewka grzybowa, czy wyroby z pszczelego wosku.