Pamiętali o Żołnierzy Wyklętych


1 marca obchodzony jest Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z okazji tego święta w wielu miejscach w Polsce organizowane były biegi upamiętniające bohaterskich żołnierzy. Podobną inicjatywę podjęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Bartołtach Wielkich. Obchody rozpoczęły się od tematycznych spotkań i wystawy poświęconej osobom walczącym i napiętnowanym przez PRL. Dodatkową niespodzianką dla młodszych klas była przygotowana przez najstarszych uczniów prezentacja multimedialna poświęcona Żołnierzom Wyklętym.

Na 6 marca zaplanowano biegi. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie biało-czerwonej opaski na ramię. Ku zaskoczeniu organizatorów do biegu stanęli niemal wszyscy uczniowie i nauczyciele. Dzieci z klas I-III miały do pokonania trasę 1,5 km, a uczniowie klas IV-VI (na własną prośbę) pokonali dystans 3 razy dłuższy. Nad prawidłowym przebiegiem biegów czuwali nauczyciele Andrzej Sawicki i Anna Duda-Radziwon.

Po przybyciu na metę uczestnicy wykonali wspólne zdjęcie. Wydarzenie zakończyło się uroczystym apelem w sali gimnastycznej. Nie zabrakło gratulacji dyrektor szkoły Małgorzaty Jasiukiewicz, dyplomów i słodkich upominków.

Anna Duda-Radziwo, SP w Bartołtach Wielkich