Pamięć o wielkim bardzie nie wygasa

21.02.2014
Zdolna młodzież z powiatu i regionu już po raz siódmy będzie miała okazję zmierzyć się z uniwersalnymi, ale niełatwymi do interpretacji, tekstami Jacka Kaczmarskiego, legendarnego barda „Solidarności”. Festiwal Piosenki i Poezji im. Kaczmarskiego odbędzie się w I LO w Olsztynku 21 marca. Zgłoszenia są przyjmowane do 12 marca.

O tym, że festiwal ma się dobrze, a pamięć o Jacku Kaczmarskim i jego uniwersalnych tekstach nie przeminęła świadczy choćby rosnące z roku na rok zainteresowanie młodych ludzi.
- W ubiegłym roku mieliśmy rekordową liczbę 40 wykonawców z dziewięciu szkół regionu, w tym po raz pierwszy także spoza powiatu olsztyńskiego – mówi Dorota Linkiewicz, polonistka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku, główny organizator wydarzenia. – Na scenie zobaczyliśmy prawdziwych artystów, a nie tylko odtwórców piosenek barda „Solidarności”. To niezwykle budujące, że tak wielu młodych ludzi przystanęło na chwilę, by pomyśleć i zmierzyć się z wymagającą, ale ważną twórczością Kaczmarskiego.

Ważny przekaz
Tegoroczny VII Festiwal Piosenki i Poezji im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się 21 marca o godz. 9 w sali sportowej przy ul. Klikowicza 4 w Olsztynku. Festiwal ma otwartą formułę, mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego regionu. Termin zgłoszeń upływa 12 marca (zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną pod adresem e-mail: festiwal-kaczmarski@wp.pl. Karta zgłoszeń i regulamin są dostępne m.in. na stronie internetowej powiatowego Zespołu Szkół w Olsztynku, w którego skład wchodzi I LO.
- Liczymy na młodych ludzi i ich chęć zaprezentowania się z ważnym przekazem – mówi Dorota Linkiewicz.
Festiwal będzie rozegrany w kategoriach: Piosenka i Poezja. Zapewne nie zabraknie najbardziej znanych utworów Kaczmarskiego, jak „Mury”, czy „Obława”, ale młodzież jest na tyle zainteresowana, że w ostatnich latach wynajduje coraz ciekawszy i mniej znany repertuar barda.

Kaczmarski jako zwykły człowiek
Do udziału w wydarzeniu namawia Janusz Ciepliński, dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach, który ponownie będzie szefem jury.
- Festiwal to wspaniała i wyjątkowa idea, którą polecam młodym ludziom – wykonawcom, ale także, jak najszerszemu gronu słuchaczy – mówi Janusz Ciepliński. – Słuchałem Kaczmarskiego jeszcze jako dzieciak i dlatego z wielkim wzruszeniem odebrałem występy uczniów podczas ubiegłorocznej edycji imprezy.
Organizatorzy szykują drobne niespodzianki w przerwach między kolejnymi wykonawcami.
- Występy konkursowe będą przeplatane fragmentami wywiadów z przyjacielem i córką Jacka Kaczmarskiego, co przybliży sylwetkę barda jako zwykłego człowieka ze wszystkimi wadami i zaletami – mówi Dorota Linkiewicz.
Warto przypomnieć, że w 2013 roku I miejsce w kategorii piosenka zajął Karol Lendzion z Biskupca z utworem „Przedszkole”, a w kategorii poezja Dagmara Leśkiewicz z Górowa Iławeckiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.