Oświata i inwestycje na jubileuszowej sesji

28.02.2012

Porządkowanie sieci szkół ponadgimnazjalnych powiatu i pieniądze na inwestycje w powiatową służbę zdrowia - to główne tematy dziesiątej sesji Rady Powiatu w Olsztynie, która odbyła się w piątek 24 lutego. Radni przyjęli też stanowisko w sprawie przebudowy krajowej „16" i budowy południowej obwodnicy Olsztyna.

Sesja rozpoczęła się jednak od uroczystości pożegnania Sławomira Mierzwy, dotychczasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, który będzie zarządzał policją na Podlasiu i przywitania generała Józefa Gdańskiego, nowego zwierzchnika warmińsko-mazurskich policjantów. Starosta Mirosław Pampuch obdarował komendantów okolicznościowymi listami i zestawami gadżetów.
- Chciałem podziękować komendantowi Mierzwie za wieloletnią pozytywną i konstruktywną współpracę na rzecz bezpieczeństwa w powiecie olsztyńskim, a jednocześnie zadeklarować chęć współpracy i życzliwość dla nowego komendanta - mówił starosta Mirosław Pampuch.

Nowy rentgen i remont oddziału
Komendanci zostali obdarowani gadżetami z serii Kopernik Warmiakiem i pięknym albumem o kapliczkach warmińskich.
- Odchodząc z Podkarpacia miałem do wyboru Gorzów albo Olsztyn i... przyjechałem do Olsztyna - zdradził komendant Józef Gdański. - Deklaruję współpracę z samorządem powiatowym.
Na samej sesji zapadały decyzje ważne dla powiatowej służby zdrowia i edukacji. Rada Powiatu zwiększyła środki, które będą przeznaczone na inwestycje w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu i Dobrym Mieście.
- Mamy lepsze wyniki finansowe za rok 2011 niż się spodziewaliśmy - mówił starosta Mirosław Pampuch. - Zakład Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście wzbogaci się o nowy rentgen za 150 tys. zł, a dla biskupieckiego szpitala przekażemy 485 tys. zł na dokończenie części położniczej Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Dodatkowe środki w wysokości 200 tys. zł zostaną przeznaczone na wkład własny do projektu termomodernizacji obiektów Łęguckiego Młyna z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii. Radni zdecydowali też o wejściu na listę imprez sportowych strategicznych dla powiatu turnieju piłkarskiego Biesowo Cup. Radni przyjęli też stanowisko w sprawie przebudowy krajowej „16" i budowy południowej obwodnicy Olsztyna.
- To inwestycje strategiczne, które dadzą impuls inwestycyjno-gospodarczy gminom powiatu - mówił Grzegorz Drozdowski, przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie.

Dwanaście uchwał oświatowych
Zmiany w strukturze powiatowych placówek oświatowych były kolejnym punktem obrad. - Przeprowadzane przez nas zmiany to głównie skutek zmian w prawie oświatowym, które wymuszają konieczność dostosowania istniejącej w powiecie sieci szkół do nowych przepisów - wyjaśniała Izabela Smolińska-Letza, wicestarosta olsztyńska.
Radni podjęli 12 uchwał rozpoczynających procedury likwidacji, wygaszania lub przekształcania niektórych naszych szkół. Radni podjęli więc uchwały o zamiarze likwidacji Liceum Profilowanego w Dobrym Mieście, o zamiarze stopniowej likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście, o zamiarze likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w Dobrym Mieście, o zamiarze przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Dobrym Mieście, w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Dobrym Mieście, o zamiarze likwidacji Liceum Profilowanego w Olsztynku, o zamiarze stopniowej likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku, o zamiarze przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Olsztynku, w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Olsztynku, o zamiarze stopniowej likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego w Biskupcu i o zamiarze przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Biskupcu.
- Szkoły i uczniowie powinni zyskać na tych zmianach, a nie stracić - powiedziała Elżbieta Bilińska-Wołodźko, przewodnicząca komisji edukacji, kultury, kultury fizycznej i promocji Rady Powiatu w Olsztynie. - Taka jest idea zmian.
Radni podjęli też uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji internatu i stołówki Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Biskupcu. Ta likwidacja budziła trochę emocji, szczególnie wśród radnych wywodzących się z Biskupca. Za likwidacją internatu przemawiał jednak rachunek ekonomiczny. Dlatego, zdaniem Zarządu Powiatu, lepiej będzie zlikwidować internat, zaś każdemu z wychowanków do czasu ukończenia szkoły przyznać stypendium na pokrycie kosztów zakwaterowania poza internatem.