Osteoporoza u dzieci

17.06.2020
W ramach prowadzonego przez NFZ cyklu Środa z Profilaktyką przedstawiamy zagadnienia związane z profilaktyką osteoporozy u najmłodszych. Osteoporoza to schorzenie zwykle kojarzone z osobami starszymi i mało kto łączy je  z dziećmi. A jednak coraz więcej spośród nich cierpi na wczesną odmianę tej choroby.

Przyczyny osteoporozy u młodych osób są z reguły takie same - zła dieta bądź niedożywienie. Dbajmy o nasze dzieci pamiętając o stosowaniu odpowiedniej, bogatej w warzywa, owoce  i nabiał diety. Powinna ona dostarczać młodym organizmom witaminy i minerały,  ze szczególnym uwzględnieniem witaminy D i wapnia.  Pamiętajmy też  o zachęcaniu naszych pociech do aktywności ruchowej. Takie postępowanie wpływa bowiem na zwiększenie masy kostnej, której wysoki poziom będzie gwarantem jej wolniejszego ubytku w okresie starzenia się. Dostosowane do różnych potrzeb przygotowane przez specjalistów diety znaleźć można  na stronie www.ncez.pl.

OSTEOPOROZA - GARŚĆ INFORMACJI

  • Na czym polega?
    Osteoporoza u dzieci to postępujące zmniejszanie gęstości kości. Zdrowa kość przypomina gęstą sztuczną gąbkę. Zaatakowana przez osteoporozę wygląda jak gąbka naturalna – z dużymi dziurami, mocno ażurowa. Niestety, im bardziej jest ażurowa, tym nasz szkielet mniej wytrzymały. Łatwo wówczas o złamania, nawet przy najmniejszej kontuzji. A o takie bardzo łatwo  u młodych osób, które są aktywne fizycznie.



  • Przyczyny
    Aby kości były mocne i np. szybko zrastały się  po złamaniu, musi być zachowana równowaga pomiędzy komórkami, które są odpowiedzialne  za procesy ich tworzenia (osteoblastami)  a komórkami odpowiedzialnymi za ich niszczenie (osteoklastami). Równowaga ta zależy m.in.  od prawidłowego stężenia hormonów  w organizmie, obciążania szkieletu (czyli np. tego, czy intensywnie uprawiamy jakiś sport), odpowiedniej ilości zjadanego białka i wapnia oraz witamin (zwłaszcza witaminy D3).

  • Objawy
    - złamanie po minimalnym urazie,
    - ból w okolicy kręgosłupa i kończyn, zwłaszcza dolnych (stawów skokowych)
    - zaburzenia chodu,
    - postępujące obniżenie siły mięśniowej.

  • Zapobieganie
    Głównym sposobem zapobiegania jest dostarczanie gotowych preparatów  z mieszanką witaminy D i wapnia.


Profilaktyka osteoporozy dzieci-1 Profilaktyka osteoporozy dzieci-2