Orkiestra w powiecie zagrała na rekord!

10.01.2012

Podczas 20. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieszkańcy 10 gmin powiatu okazali się niezwykle hojni. Dzięki temu pobity został kolejny rekord. Do puszek trafiło ponad 132,5 tysiąca, a więc o co najmniej 14,5 tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. Ale to nie koniec! Liczenie wciąż trwa...

Młoda uczestniczka 20. Finału WOŚP z gminy Stawiguda

W najgorętszej akcji charytatywnej w Polsce nie ma kryzysu. Orkiestra dobrych serc bije kolejne rekordy. Nie inaczej jest też w powiecie olsztyńskim. Mieszkańcy 10 z 12 gmin powiatu na leczenie chorych dzieci i ciężarnych matek z cukrzycą podarowali ponad 132,5 tys. zł. To jednak wstępne wyniki. W kilku gminach trwa doliczanie puszek i ostateczny wynik może być jeszcze lepszy. W tym roku zmienił się powiatowy „dyrygent" Wielkiej Orkiestry. Najlepszy wynik „wykręciła" gmina Purda, która zdetronizowała gminę Biskupiec zbierając ponad 22 tysiące złotych.
- Ostateczna suma będzie wyższa, bo jeszcze do soboty 14 stycznia trwają nasze licytacje na Allegro - mówi Piotr Duda, szef sztabu WOŚP w Purdzie. - Do wylicytowania są m.in. koszulka i piłka z autografem Marcina Gortata i wspaniała książka kucharska wydana przez Baby Pruskie.
Jak podkreśla Piotr Duda znakomity wynik gminy to zasługa 38 wolontariuszy i sztabowców oraz wielkie zaangażowanie wszystkich mieszkańców. Po raz pierwszy w gminie Purda finały odbywały się też w dwóch innych miejscowościach (Klewki i Prejłowo).
- Za rok będziemy chcieli do grania dla dzieciaków włączyć kolejną część gminy - zapowiada Piotr Duda.
To właśnie w gminie Purda (a dokładniej na sali sportowej w Marcinkowie) już po raz trzeci mecz rozegrały drużyny Rady Powiatu w Olsztynie i Rady Gminy w Purdzie. Tym razem lepsi okazali się gospodarze, którzy wygrali 9 do 4.

_
Na rodeo, czyli impreza finałowa w Purdzie

Po wstępnym podliczeniu okazało się, że rekordy padły aż w sześciu gminach, a kolejne były tego bardzo bliskie. Największy progres zanotowała gmina Jeziorany, która rok temu zebrała niespełna 6 tys. zł, a w obecnej edycji zanotowała wzrost o ponad 8,7 tys. zł (Jeziorany zebrały 14,7 tys. zł)! Finał w Jezioranach znakomicie zorganizował OSiR.
- Nietypowym i bardzo widowiskowym wydarzeniem była wielka kąpiel morsów z Bisztynka, Bartoszyc, Reszla i sześciu śmiałków z Jezioran nad jeziorem Ring - mówi Krzysztof Kiljan, dyrektor OSiR w Jezioranach. - Zmagania pozytywnie zakręconych śmiałków oglądało z brzegu ponad 300 osób. Padł też pomysł, żeby założyć w Jezioranach klub morsów.

_
W gminie Jeziorany dla orkiestry zagrały morsy z Bisztynka, Bartoszyc, Jezioran i Reszla

Rekord pasł też w Dywitach. Przez kilka godzin w Gminnym Ośrodku Kultury przewijały się tłumy ludzi, wśród których większość stanowili młodzi rodzice z pociechami.
- To duży potencjał naszej gminy i wielka radość, że mieszkańcy chcą się integrować, spotykać i pomagać - mówi Aneta Fabisiak-Hill, dyrektor GOK w Dywitach.
Najoryginalniejszym przedmiotem licytowanym w czasie aukcji było pióro, którym doktorat honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podpisywał reżyser Jerzy Skolimowski. Szczęśliwy nabywca musiał wyciągnąć z portfela 170 zł. Poniżej przedstawiamy wstępne wyniki zbiórki.

Wyniki zbiórek z gmin
Biskupiec - 20735 zł