Olsztynek zachęca młodzież do kręcenia filmów


W Olsztynku wystartowała siódma edycja Młodzieżowego Festiwalu Filmowego Moja przestrzeń. Wydarzenie jest przestrzenią dla młodzieży do przedstawienia swojego otoczenia, osobistych doświadczeń i obserwacji za pomocą kamery czy telefonu komórkowego. Ostateczny termin nadsyłania prac upływa 7 listopada 2019 roku.

W ramach tegorocznego festiwalu ogłoszono dwa konkursy. Młodzież może zgłaszać krótkie formy filmowe (do 10 minut), zrealizowane w dowolnej konwencji oraz inspirowane otaczającą rzeczywistością. Do drugiego konkursu można zgłaszać spoty społeczne (do 60 sekund) prezentujące zagrożenia, przed jakimi stoi młody człowiek. Szczegółowe zasady zgłaszania prac znajdują się w Regulaminie Festiwalu, który został zamieszczony na stronach www.zamek.edu.pl oraz www.olsztynek.naszdomkultury.pl.

Festiwal Filmowy to już stały punkt w olsztyneckim kalendarzu imprez. Organizowany jest od 2013 roku. Ma charakter ogólnopolski i z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Głównym celem wydarzenia jest inspirowanie młodzieży do twórczej aktywności filmowej. W ramach Młodzieżowego Festiwalu Filmowego w Pracowni Filmoteki Szkolnej, działającej przy Zespole Szkół im. K. C. Mrongowiusza w Olsztynku, odbędą się także spotkania z twórcami, warsztaty filmowe i projekcje filmów konkursowych.

Ogłoszenie wyników Festiwalu i rozdanie nagród laureatom nastąpi podczas Gali, która odbędzie się 14 listopada w Kinie „GRUNWALD” w Olsztynku. W 2018 roku Miejski Dom Kultury w Olsztynku pozyskał środki na cyfryzację olsztyneckiego kina z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dzięki temu w zabytkowym obiekcie można oglądać najnowsze filmy podczas cyklicznych seansów.

Młodzieżowy Festiwal Filmowy Moja Przestrzeń organizowany jest w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przez Młodzieżową Radę Miejską w Olsztynku, Miejski Dom Kultury w Olsztynku, Dyskusyjny Klub Filmowy działający w Zespole Szkół w Olsztynku.

Młodzieżowy Festiwal Filmowy fot. Organizator Festiwalu (1) Młodzieżowy Festiwal Filmowy fot. Organizator Festiwalu (2)