Olsztynek przyjęty do sieci miast Cittaslow

25.10.2012
Po kilkumiesięcznych staraniach Olsztynek został przyjęty do międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia, jak bywa określana sieć Cittaslow. - Przynależność do sieci, której logo jest rozpoznawalne na całym świecie, jest dla nas znakomitą formą promocji — uważa Artur Wrochna, burmistrz Olsztynka.

_
Burmistrz Artur Wrochna odbiera certyfikat przynależności Olsztynka do Cittaslow


Oficjalna kandydatura Olsztynka, a także Rynu została zatwierdzona na Zgromadzeniu Ogólnym Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow w Novellarze we Włoszech w dniach 20- 22 października. Certyfikat przynależności do sieci Cittaslow odebrał burmistrz Olsztynka Artur Wrochna. W Zgromadzeniu Ogólnym wzięło udział ponad 250 przedstawicieli miast członkowskich z 25 krajów, w tym tak odległych jak Korea Płd. Burmistrz Artur Wrochna jest zadowolony z przyjęcia Olsztyna do Sieci Miast Dobrego Życia. 
- Przynależność do sieci, której logo jest rozpoznawalne na całym świecie, jest dla nas znakomitą formą promocji - uważa Artur Wrochna. – Naszym zobowiązaniem jest stworzenie marki dla lokalnej społeczności oznaczającej używanie nowoczesnych technologii w harmonii z kultywowaniem tradycji, kultury i historii w celu stworzenia przestrzeni miejskiej – miejsca idealnego do życia.
Idea Cittaslow (z angielskiego slow city — „powolne miasto”), pojawiła się w 1999 roku we Włoszech, a pomysłodawcą był Paulo Saturmini, burmistrz Greve di Chianti we Włoszech. Jej celem jest popularyzowanie szeroko pojętej filozofii dobrego, spokojnego życia w małych i średnich miastach do 50 tys. mieszkańców, które nie posiadają rozwiniętego przemysłu. W Polce sieć zaczęła powstawać w roku 2004, ale dopiero 13 kwietnia 2007 r. na posiedzeniu w Urbino Komitet Koordynujący pozytywnie rozpatrzył wniosek o uznanie Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Aby znaleźć się w Cittaslow, trzeba spełnić wiele warunków. Miasta przyjęte do sieci zobowiązane są m. in. do poprawiania swojej infrastruktury, rewitalizacji obszarów zabytkowych, dbania o tradycje, historię i lokalną kuchnię. W sieci są już Reszel (pierwszy członek sieci Cittaslow w Polsce), Biskupiec, Bisztynek, Nowe Miasto Lubawskie oraz Lidzbark Warmiński – wszystkie położone w województwie warmińsko-mazurskim, oraz Murowana Goślina, 10-tysięczna gminna miejscowość pod Poznaniem. W czasie Zgromadzenia Ogólnego we Włoszech do stowarzyszenia przyjęte zostały także nowe miasta z Francji, Włoch, Korei, Węgier, Belgii i Portugalii.