Obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Kikitach

11.07.2018
W miejscowości Kikity w gminie Kolno 25 czerwca bieżącego roku odbył się kolejny już  Obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Organizatorem
i patronem obozu był powiat olsztyński oraz Polsko – Niemiecka Organizacja Współpracy Młodzieży.

Współpraca pomiędzy powiatem olsztyńskim a powiatem Osnabrück trwa od 1999 roku. Niezmiennie od lat jest to partnerstwo oparte na przyjaźni, poszanowaniu wartości każdego z regionów oraz docenianiu piękna przyrody i bogactwa kultur współpracujących ze sobą powiatów. Ponadto nawiązano współpracę między młodymi strażakami i ich opiekunami z obydwu regionów. Wynikiem tego współdziałania są obozy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych polegające na tym, że w latach parzystych grupa z powiatu olsztyńskiego wyjeżdża do naszych przyjaciół z Niemiec, zaś w latach nieparzystych oni przyjeżdżają do Polski.

- W tym roku przy pomocy organizacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży do Niemiec wyjechało 46 podopiecznych oraz 6 opiekunów. Otrzymaliśmy wsparcie od powiatu olsztyńskiego, gminy Biskupiec, gminy Kolno i OSP Wójtówko. W ramach programu zaplanowane zostały liczne atrakcje, m.in. wspólne zabawy, gry w piłkę zarówno na lądzie, jak i w morzu, dyskotekę w basenie, tzw. podchody miejskie, gdzie musieliśmy znaleźć odpowiedzi na temat miejscowości oraz zwiedzanie Bremenhawen. Przewidziane zostały także obowiązki w postaci: nocnych wart, dyżurów w kuchni
i sprzątania sanitariatów. Nie robiliśmy tego sami. Pomagali nam druhowie  z Bramsche i Bad Laer oraz Hasbergen – mówi Tomasz Jarmużewski, odpowiedzialny za projekt z ramienia Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie.

Celem organizowania tego rodzaju wymian jest nieustanne poszerzanie zakresu współpracy i zacieśnianie więzów przyjaźni pomiędzy regionami, a także otwarcie na nowe perspektywy oraz wspieranie rozwoju kontaktów pomiędzy uczestnikami z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Za swoją działalność społeczną na rzecz młodzieży oraz międzynarodowej wymiany Tomasz Jarmużewski otrzymał złoty medal, który został mu przyznany przez władze w Berlinie.

Następny obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych prawdopodobnie odbędzie w Rukławkach w 2019 roku.

img,gcsi,032F6CB94487088357F755F43E7D3EB2B016B5D4,mpid,5,maxwidth,1440,maxheight,745 DSC_5932 DSC_5942 DSC_5945 DSC_5948