O systemie pieczy zastępczej z gminami

17.02.2012

Ustawa o pieczy zastępczej wprowadza nowe obowiązki także dla gmin, które będą współfinansować koszty pobytu dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych. O współpracy w tej dziedzinie pomiędzy powiatem a gminami rozmawiano w piątek 17 lutego w sali sesyjnej starostwa.

_

Na spotkaniu w olsztyński starostwie pojawili się wójtowie, burmistrzowie i kierownicy ośrodków pomocy społecznej z 10 gmin powiatu. Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nakłada na powiaty i gminy nowe obowiązki, jednak nie gwarantuje zabezpieczenia finansowego dla wprowadzanych zmian. Do tej pory koszty opieki zastępczej pokrywały w 100 proc. powiaty, jednak zgodnie z zapisami ustawy od nowego roku, to gminy będą współfinansować koszty pobytu dzieci w placówkach i w pieczy zastępczej.
- W pierwszym roku pobytu dziecka gminy będą finansować koszty w 10 proc., w drugim roku w 30 proc., a w trzecim roku gminy zapłacą 30 proc. - wyjaśnia Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie.  
Przedstawiciele gmin nie są zadowoleni z tego, że ustawodawca wprowadził nowe obowiązki dla samorządów gminnych bez ich finansowego zabezpieczenia.
- Niestety nasze budżety nie są z gumy - mówili przedstawiciele gmin. - Będziemy musieli sporo się natrudzić, żeby znaleźć środki na opiekę zastępczą.
PCPR przygotował propozycje porozumień pomiędzy powiatem, a gminami w sprawie przepływów finansowych na opiekę zastępczą. Gminy mają się z nimi zapoznać i nanieść ewentualne uwagi do końca lutego. Schemat współpracy trzeba wypracować dość szybko, bo od stycznia już szóstka dzieci z gmin trafiła do placówek.
Mirosław Pampuch podkreślał, że w sprawie nowych obowiązków powiat i gminy jadą na „tym samym wózku".  
- Powiaty i gminy zostały wrzucone wspólnie na głęboką wodę - mówi starosta Mirosław Pampuch. - Piecza zastępcza to nasza wspólna troska.