Nowe fortepiany dla uczniów powiatowej szkoły muzycznej

10.12.2014
Wysokiej klasy fortepian Yamaha trafił do uczniów barczewskiej filii Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach. Instrument stanął w dawnym  kościele ewangelickim, w którym obecnie mieści się Skarbiec Kultury Europejskiej. Zanim jednak wybrano najlepszy fortepian, muzycy przetestowali dwa inne.

Uczniowie i nauczyciele nie kryją radości z takiego prezentu.
– Mając klasę fortepianu dzieci muszą się uczyć gry na najlepszym instrumencie, dobrze dostrojonym i pięknie brzmiącym – tłumaczy Janusz Ciepliński, dyrektor szkoły.  - Muzyka wymaga też pewnej oprawy, dlatego cieszymy się, że mamy do dyspozycji salę koncertową z prawdziwego zdarzenia. Już niedługo zaprosimy mieszkańców na  recitale.

Zakup fortepianu wyniósł ponad 90 tysięcy złotych. Współfinansowany był przez samorządy Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Barczewo.

- Nie trzeba było długo przekonywać Rady Miejskiej, co do słuszności zakupu instrumentu – powiedział burmistrz Barczewa, Lech Nitkowski. - Będzie on służył przede wszystkim uczniom szkoły, ale nie mogę się doczekać kiedy mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać koncertów fortepianowych z udziałem takich muzyków, jak Jan Nowowiejski (syn Feliksa Nowowiejskiego, urodzonego w Barczewie słynnego kompozytora - red.).

Oficjalna prezentacja fortepianu  odbędzie się 13 stycznia w Barczewie, w Europejskim Skarbcu Kultury. Jego możliwości brzmieniowe zaprezentuje pianista i kompozytor - Marcin Kucharzewski.

To nie koniec dobrych informacji dla uczniów powiatowej szkoły muzycznej. Drugi taki sam fortepian, jeszcze w grudniu, trafi do filii szkoły w Olsztynku. Tu również samorząd dołożył połowę pieniędzy do zakupu.