Nowoczesne wyposażenie pracowni konserwatorskiej olsztyneckiego muzeum


54 tys. złotych otrzymał skansen w Olsztynku na wyposażenie pracowni konserwatorskiej. Projekt obejmował zakup specjalistycznego urządzenia do dezynsekcji ekologicznej wraz z niezbędnym sprzętem. W celu podniesienia jakości prowadzonej dokumentacji konserwatorskiej został zakupiony także profesjonalny sprzęt fotograficzny.

Dzięki realizacji projektu Muzeum wzbogaciło się o urządzenie Air Micro przeznaczone do zwalczania szkodników w zbiorach. Metoda AirSystem to ekologiczny zabieg, który można przeprowadzić na różnych rodzajach materiałów, takich jak: drewno, papier, czy tkaniny. Jego działanie oparte jest na użyciu wilgotnego powietrza atmosferycznego i uwolnieniu z niego azotu. Azot wpuszczany jest za pomocą zamontowanych zaworów do specjalnego foliowego opakowania, dopasowanego i owiniętego wokół obiektu, na którym przeprowadzany jest zabieg. Zawartość tlenu wewnątrz utworzonego opakowania zmniejsza się w ten sposób do 1%, gwarantując całkowite wyginięcie pasożytów, które zaatakowały dzieło sztuki. Cały proces jest monitorowany za pomocą specjalnych czujników, które kontrolują zawartość tlenu, utrzymują odpowiednią wilgotność i temperaturę w opakowaniu. Kontrolowane parametry są zapisywane w odstępach co kilka minut. Metoda pozwala na przeprowadzanie zabiegów konserwatorskich w miejscu przechowywania obiektu, bez konieczności przewozu, minimalizując ryzyko uszkodzenia go w czasie transportu czy przenoszenia. Co ważne, cały proces jest ekologiczny, nietoksyczny i przyjazny dla środowiska.

Urządzenie będzie używane m.in. do dezynsekcji obiektów, które będą eksponowane w nowopowstałym magazynie studyjnym. Budowa kopii stajni z folwarku Tołkiny zakończyła się w sierpniu br. Obiekt został wybudowany jako uzupełnienie sektora dworsko-folwarcznego i przeznaczony będzie na magazyn muzealiów ruchomych z częścią ekspozycyjną. Oficjalne otwarcie magazynu odbyło się 24 listopada br.

Zakup nowoczesnego sprzętu umożliwi dezynsekcję obiektów i podniesie standardy przechowywania i zabezpieczania zbiorów, ale nie tylko. W ramach projektu zakupiono także profesjonalny sprzęt do fotografowania, który  podniesie standard prowadzonej dokumentacji konserwatorskiej. Wysokiej jakości zdjęcia pozwolą uchwycić bardzo delikatną materię organiczną, z której wykonane są eksponaty. Warto zwrócić uwagę, że Muzeum w Olsztynku posiada obecnie ok 14 tys. muzealiów ruchomych.

Wyposażenie pracowni konserwatorskiej dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Muzeum otrzymało na ten cel 54 000,00 zł. Całkowity koszt projektu wyniesie 83 290,53 zł.

AirMicro Archiwum MBL-PE w Olsztynku (1) AirMicro Archiwum MBL-PE w Olsztynku (2) Sprzet fotograficzny fot. Archiwum MBL-PE w Olsztynku (2)