Nowe auta dla pieczy zastępczej

29.12.2014
O cztery nowe samochody zwiększy się z końcem roku tabor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie. Dwa auta trafią do Domów dla Dzieci w Gryźlinach i Biskupcu, a pozostałe dwa będą do dyspozycji koordynatorów rodzin zastępczych w powiecie.

Pojazdy, które trafią do Domów dla Dzieci zastąpią 16-letnie busy.
- Nowe samochody będą służyć do przewozu dzieci i załatwiania wszelkich spraw szkolnych, rodzinnych, medycznych - wyjaśnia Arkadiusz Paturej, dyrektor PCPR w Olsztynie.

Pozostałe dwa auta trafią do koordynatorów pieczy zastępczej, czyli osób, które bezpośrednio pracują z rodzinami.
- Te samochody są dla nas bezcenne - mówi Arkadiusz Paturej -  Dzięki nim koordynatorzy będą mogli jeszcze więcej czasu poświęcać rodzinom, a tym samym będą pomagać, wspierać, ale również sprawdzać, w jaki sposób sprawowana jest opieka.

W powiecie olsztyńskim jest 200 rodzin zastępczych oraz czterech koordynatorów. Od stycznia będzie ich sześciu, a docelowo dwunastu. Liczbę koordynatorów reguluju ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Zarząd Powiatu zdecydował o zakupie samochodów. PCPR w Olsztynie przeznaczył na ten cel kwotę 195 tys. zł.
- Wspieranie pieczy zastępczej to zadanie realizowane przez samorząd powiatu ze szczególną troską - mówi Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński. - Zakup samochodów z pewnością wpłynie na poprawę sprawowanej opieki.

Pięcioosobowe auta marki Kia Rio mają silniki benzynowe o pojemności 1.2 litra i są wyposażone w instalację gazową. Od stycznia będą służyć powiatowym jednostkom.