Nowa karetka dla Dobrego Miasta


Na ten dzień dobromiejski szpital długo czekał. Starania dyrekcji oraz starosty olsztyńskiego przyniosły efekt w postaci nowe, nowoczesnej, wyposażonej karetki. Jej zakup umożliwiła dotacja wojewody warmińsko-mazurskiego.

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście ze względu na specyfikę terenu, jaki obsługuje, potrzebuje niezawodnego ambulansu. – Tutejszy zespół ratownictwa medycznego zapewnia pomoc w nagłych wypadkach ponad czterdziestu tysiącom mieszkańców na obszarze prawie 750 km2. Zgodnie z Wojewódzkim Planem Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego działa w gminach Dobre Miasto, Dywity, Jonkowo, Świątki i Lubomino z sąsiedniego powiatu lidzbarskiego. Karetka musi dojechać do rozproszonych po tak dużym terenie osad, wsi i innych miejscowości, a w przypadku wysłużonego pojazdu nie jest łatwe – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Do tej pory ratownicy korzystali z obecnie 9-letniego ambulansu. – To pojazd Mercedes Benz 319 Sprinter mocno już wyeksploatowany, z przebiegiem 430 tys. km. Jest awaryjny, a koszt jego utrzymania coraz wyższy. Dlatego bardzo się cieszymy, że po kilku latach nasze prośby zostały zwieńczone nową karetką. To dobry, nowy, nowoczesny i wyposażony w zabudowę medyczną oraz nosze samojezdne samochód, który zapewni nie tylko komfort pracy zespołowi ratowników, ale także lepszy dostęp do świadczeń ratunkowych i bezpieczeństwo samym pacjentom – cieszy się Mariusz Szubert, dyrektor ZZOZ.

Karetka kosztowała 443 tys. zł, z czego 400 tys. zł pokryła dotacja celowa wojewody warmińsko-mazurskiego z puli środków Ministerstwa Zdrowia.

Co się stanie ze starą karetką? Nadal będzie służyć szpitalowi, ale w celach awaryjnych lub do transportu pacjentów. Podobną – transportową funkcję pełni też karetka, którą starosta pozyskał w ubiegłym roku z partnerskiego Powiatu Osnabrück.

karetka 4 karetka1 karetka 2