Niezwykła Orkiestra Vita Activa w Biskupcu

11.03.2013
Zarząd Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu zaprasza na koncert Orkiestry Vita Activa z Gdańska, który odbędzie się 17 marca o godzinie 15 w Biskupieckim Domu Kultury. Orkiestra wystąpi w ramach ogólnopolskich obchodów 50-lecia istnienia i działalności PSOUU.

_
Fot: Krzysztof Najda

Orkiestra działa w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Gdańsku od 1995 roku. Wśród 40 członków orkiestry są wyłącznie osoby dorosłe (pełnoletnie), w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną, rodzice osób z niepełnosprawnością, wolontariusze. W niektórych koncertach z OVA występują zawodowi artyści. Orkiestra ma w swym dorobku ponad 220 koncertów w Polsce i za granicą. Prezentowała muzykę w 55 miastach. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym niezwykłego zespołu jest Mirosława Lipińska. Orkiestra wykonuje muzykę z różnych epok i o różnorodnej stylistyce, od barokowej do współczesnej muzyki sonorystycznej. Oryginalne aranżacje na instrumenty perkusyjne (których autorem jest M. Lipińska) i ekspresyjne wykonanie utworów, składają się na niezapomniane przeżycie artystyczne.
Działalność Orkiestry jest dla jej członków formą nieustającej edukacji i zarazem spełnieniem dorosłości w działaniach społecznie ważnych, znajdujących uznanie i szacunek. Udział w działalności zespołu sprzyja odkrywaniu nowych obszarów aktywności, w których kształtują się lub usprawniają nowe umiejętności. Próbom i koncertom towarzyszą liczne zadania pozamuzyczne, którym członkowie orkiestry muszą podołać, o ile to tylko możliwe, o własnych siłach. Istotę celów działalności wyraża motto programu:
„PRZEZ SZTUKĘ DO SAMODZIELNOŚCI”

Orkiestra gra na instrumentach perkusyjnych melodycznych i niemelodycznych. Grupę instrumentów melodycznych stanowią: grupa dzwonków (sopranowe, altowe), grupa metalofonów (altowe, basowe), grupa ksylofonów (sopranowe, altowe, basowe), oraz sztabki kontrabasowe. Dopełnienie brzmienia dają strojone kotły. Orkiestra używa około 50 instrumentów niemelodycznych: różnej wielkości bębny (w tym etniczne), talerze, różne odmiany instrumentów kolorystycznych (guiro, kabasa, tempelbloki, china bars, crotale, klawesy, i wiele innych) często egzotycznego pochodzenia. Instrumentarium perkusyjne dopełniane jest instrumentami klasycznymi (np. kontrabasy, trabka, harfa, cytra) i elektronicznymi (np. Korg w roli klawesynu). Rozpiętość brzmienia porównywalna jest do skali orkiestry symfonicznej, a dynamika brzmienia i możliwość jej znacznego różnicowania (od ppp do ff) pozwala grać w stosunkowo dużych salach koncertowych z zachowaniem cech interpretacyjnych wykonywanych utworów.