Niepodległościowy listopad w Dobrym Mieście

12.11.2015
Wyjątkowo bogaty program obchodów Narodowego Dnia Niepodległości przygotował w tym roku Zespół Szkół w Dobrym Mieście. W programie znalazł się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Patriotycznej, koncert zespołu Forteca i udział w Powiatowej Wigilii Święta Niepodległości.

Tegoroczna, druga, edycja Przeglądu Twórczości Patriotycznej im. Przemysława Gintrowskiego (6 listopada br.) odbyła się pod hasłem Ty, który słuchasz..., pochodzącym z piosenki "Zatruta studnia" Jacka Kaczmarskiego inspirowanej twórczością Jacka Malczewskiego. Celem konkursu jest m.in. popularyzowanie twórczości patriotycznej, kreowanie Święta Niepodległości jako czasu wspólnej radości i zabawy, ale też kultywowania tradycji i emocjonalnego związania z Ojczyzną. Do udziału w Przeglądzie zgłosiło się aż 209 wykonawców! - Prezentowali się w trzech kategoriach: wokalnej, plastycznej i literackiej - opowiada dyrektor Zespołu Szkół Andrzej Wonia. - Największy orzech do zgryzienia  mieli chyba jurorzy oceniający piosenkę. wykonawcy byli naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Z kolei w kategorii literackiej zostalismy zarzuceni blisko 150 pracami. To zasługa nauczycieli polonistów, którzy pracowali z młodzieżą nad przygotowaniem utworów.

Wśród gości przeglądu znaleźli się m.in. radni powiatowi Wojciech Ruciński i Andrzej Abako, a także zastępca burmistrza Dobrego Miasta Beata Harań i dyrektor Centrum Kulturalno-Bibliotecznego Andrzej Fabisiak.

"Tangiem na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" w kategorii wokalnej sukces wyśpiewała sobie Paulina Gilarska (Zespół Szkół w Olsztynku). Konkurowało z nią 16 innych wykonawców. II nagroda przypadła w udziale Zuzannie Belka (Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście) śpiewającej utwór "Uwięziony ptak", a III - zespołowi Angus (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Miłakowie) za wykonanie "Libera me".

W kategorii plastycznej zgłoszonych zostało 46 prac, z czego najwyżej została oceniona ta wykonana przez Magdalenę Chociłowską (Zespół Szkół w Dobrym Mieście). II miejsce zajęła Karolina Klajn (Zespół Szkół w Dobrym Mieście). Spośród 146 prac w kategorii literackiej serce jury zmiękło przy pracy Natalii Majewskiej (Gimnazjum Publiczne w Dobrym Mieście). Za nią uplasowała się Karolina Mroczkowska (Gimnazjum Publiczne w Lubominie), III miejsce na podium zdobyła Nikola Burza (Zespół Szkół w Dobrym Mieście).

- Wszystkie prezentacje były ciekawe. Jednak chyba najciekawsze jest to, że młodzież ma chęć i potrzebę wypowiedzi w tematyce patriotycznej. To budujące - podsumowuje dyrektor Andrzej Wonia.

Nagrody specjalne Dyrektora Zespołu Szkół za popularyzowanie twórczości Przemysława Gintrowskiego i poezji Zbigniewa Herberta otrzymali: Anna Spakowska (Zespół Szkół w Dobrym Mieście), Kinga Wąsowicz i Marcin Jasiński (Zespół Szkół w Dobrym Mieście), Dominika Rataj (Zespół Szkół w Dobrym Mieście). Publiczność przyznała wyróżnienie Sabinie Tatol (Gimnazjum Publiczne w Dobrym Mieście) w kategorii twórczości plastycznej oraz Paulinie Zawadzkiej (Zespół Szkół w Dobrym Mieście) w kategorii piosenki. Nagroda specjalna ufundowana przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Olsztynietrafiła do rąk Anny Spakowskiej (Zespół Szkół w Dobrym Mieście).

7 listopada aula im. Gintrowskiego rozbrzmiała mocnym mocnym uderzeniem. A to za sprawą Grupy Historyczno-Patriotycznej "Forteca", która z wielkim zaangazowaniem zagrał koncert.
Trzy dni później delegacja Zespołu Szkół w Dobrym Mieście pojawiła się przed Starostwem Powiatowym w Olsztynie, by wziąć udział w IV Powiatowej Wigilii Święta Niepodległości. Przedstawicielki klasy mundurowej z uśmiechem na ustach przyczepiały uczestnikom imprezy biało-czerwone kotyliony. Ich koledzy kadeci natomiast 11 listopada wzięli udział w uroczystej mszy św. i Apelu Poległych na cmentarzu dobromiejskim, przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Dyrekcja szkoły już myśli o kolejnym listopadzie, w którym z pewnością nie zabraknie akcentów patriotycznych. - Mamy pewne plany, nawiązaliśmy nawet kontakt z bardzo ciekawą osobą... - tajemniczo zapowiada Andrzej Wonia.