Nagroda dla PCPR

23.11.2015
19 listopada 2015 roku w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku odbyła się XV edycja wręczenia Nagród Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej. Wyróżnienia przyznane zostały pracownikom pomocy i integracji społecznej, a także aktywnym liderom organizacji pozarządowych regionu.

– Pomaganie innym jest to trudne zadanie. Wymaga wiedzy, profesjonalizmu, zaangażowania, spojrzenia ogólnego i równocześnie postrzegania pojedynczego człowieka. I to właśnie takim osobom za wszelkie działania, które przynoszą efekty, za pełną życzliwości i akceptacji postawę wobec potrzebujących należą się nagrody, wyróżnienia i podziękowania - mówiła prowadząca spotkanie Barbara Królikowska-Wunderlich.

W kategorii nagrodzonych zespołowo za programy innowacyjne było m. in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie za działania z zakresu budowy sprawnego systemu pieczy zastępczej w Powiecie Olsztyńskim w latach 1999-2014.

Priorytetem powiatu w zakresie pomocy społecznej są zawodowe rodziny zastępcze. Toczą się prace nad programem profilaktycznym, którego adresatami będzie 200 rodzin z powiatu, w trudnej sytuacji społecznej. Udoskonalane są też prace nad programami rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Laureatów uhonorowała wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk oraz wiceprzewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Julian Osiecki. Powiat Olsztyński reprezentował wicestarosta olsztyński Jan Żemajtys oraz dyrektor PCPR Arkadiusz Paturej wraz z pracownikami.

- Od roku realizujemy projekt Warmia i Mazury dla dużej rodziny - mówiła wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk. - Zakłada on stworzenie katalogu miejsc przyjaznych rodzinie, placówek, instytucji i firm, które będą oferowały tańsze usługi, produkty i artykuły rodzinom wielodzietnym. Na dzień dzisiejszy takie rodziny mogą korzystać z promocyjnej oferty już w 20 instytucjach urzędowych i biznesowych.

W spotkaniu uczestniczyli m. in. wiceprezydent Olsztyna Jarosław Marek Słoma, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Wiesława Przybysz, przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie, Domów Pomocy Społecznej, Domów Dziecka, a także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych, banków, wyższych uczelni, placówek oświaty, kultury, służy zdrowia, uniwersytetu akademii Trzeciego Wieku, sądu, policji i organizacji pozarządowych działających w sferze polityki społecznej.