Na Warmii odpoczniecie i zadbacie o zdrowie

18.05.2022
Nowoczesna turystyka zdrowotna to nie tylko zaawansowanie technologiczne. To również unikalne okoliczności, które wpływają na nasze samopoczucie i zaspokajają turystyczną ciekawość. Doskonale wie o tym starosta olsztyński Andrzej Abako, przewodniczący Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii, który opowiedział o współpracy samorządów oraz o warmińsko-mazurskich atrakcjach.

— Projekt „Zdrowe Życie” to szereg inicjatyw, które znacząco wpływają na Warmię i Mazury. Nowoczesna turystyka zdrowotna jest jednym z elementów szerszego planu, który wykorzystuje potencjał tego regionu. Jak Pan do tego podchodzi z perspektywy samorządowej?

— Jako przedstawiciele samorządów upatrujemy w tym szansę na rozwój gospodarczy i turystyczny. Wierzymy, że zachęci ona turystów ze Śląska oraz innych części kraju do przyjazdu do nas. Nasza infrastruktura hotelowa wciąż się powiększa, a wraz z nią poprawie ulega jakość oferty turystycznej. Cieszę się, że osoby, które z niej skorzystają poza tradycyjnymi usługami, związanymi z odnową biologiczną i SPA, będą mogli skorzystać z nowoczesnego sprzętu medycznego, przejść kompleksowe badania oraz poddać się rehabilitacji.

Tytułowy projekt oraz inne inicjatywy zmieniają oblicze regionu. Jest to widoczne zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat. Na czym opiera się skuteczność tych zmian?

— Przede wszystkim na współpracy lokalnych samorządów. Dzięki niej możemy się rozwijać w wielu obszarach. Poczyniliśmy duży postęp dzięki środkom unijnym w kwestiach infrastrukturalnych i turystycznych. Wspólnie realizujemy projekty, które mają służyć uwypukleniu zalet naszego województwa i wpłynąć pozytywnie na działania promocyjne. Dzięki współpracy oraz inwestycjom prowadzonym na przestrzeni ostatnich lat jesteśmy w stanie przyjąć dużą liczbę turystów i zapewnić im atrakcyjny pobyt.

Walor medyczny to jeden z wielu aspektów tego przedsięwzięcia, ale równie ważne wydają się być warmińsko-mazurskie „okoliczności przyrody”.

— Walory przyrodnicze i infrastruktura regionu to bardzo ważna kwestie w kontekście regeneracji oraz wypoczynku. Nie bez przyczyny Warmia i Mazury bywają określane „Zielonymi Płucami Polski”. Natura tego regionu jest jedyna w swoim rodzaju – przepiękne i czyste jeziora oraz rzeki, zróżnicowanie lasów i bogactwo zieleni, a także szeroka sieć atrakcyjnych szlaków pieszych i rowerowych – to wszystko sprzyja aktywnym formom spędzania wolnego czasu, ale też wypoczynkowi w wariantach slow, eko i etno.

Dla wielu osób urlop nie ogranicza się wyłącznie do błogiego relaksu. Coraz większą popularnością cieszy się turystyka kulturoznawcza. Co możecie zaoferować w tym odniesieniu?

— Mamy zarówno coś „dla ciała”, jak i „dla ducha”. Bogata i zróżnicowana kultura to niewątpliwy atut naszego regionu. Możemy się pochwalić wyjątkową historią oraz wieloma unikalnymi w skali Europy zabytkami. Od dwóch lat szczególnie serdecznie zapraszam na Szlak Świętej Warmii, pokazujący różnorodną specyfikę tej części regionu. Każdy pasjonat aktywnego wypoczynku znajdzie tu coś dla siebie interesującego. Mieści się w tym i tzw. turystyka kulinarna, bo mamy swoją tradycję w tym obszarze i wielu lokalnych producentów oferujących ekologiczne wyroby. Myślę, że on świetnie wpisuje się w koncept projektu związanego ze zdrowym stylem życia. Odpowiednia dieta, i aktywność fizyczna to podstawa dobrego samopoczucia.

Możemy trzymać Pana za słowo, że goście ze Śląska oraz innych regionów kraju poczują się tu świetnie?

— Z całą pewnością! Zapraszam naszych przyjaciół z południa, aby na nowo odkryli piękno regionu, szczególnie Warmii, która „jest miła” jak głosi nasz hymn. Potwierdza to otwartość mieszkańców, sielska atmosfera i wolno upływający czas. Wypoczynek u nas z pewnością wpłynie na poprawę zdrowia tego fizycznego i psychicznego.

Powiat Olsztyński jest partnerem Konferencji pt. Perspektywy Rozwoju Turystyki Zdrowotnej, która odbywa się 18 maja w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Wywiad ukazał się w magazynie Warto