Na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego

Wrzesień był miesiącem, w którym wśród szerokiego grona odbiorców promowano zabytki kulturowe Barczewa oraz idee Cittaslow. Program ochrony dziedzictwa kulturowego miasta jest dla jego władz niezwykle istotny i od wielu lat konsekwentnie oraz systematycznie realizowany.

Podczas międzynarodowej konferencji zatytułowanej „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze – między teorią a praktyką”, która odbyła się na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, jeden z referatów wygłosił burmistrz Barczewa. Ponadto władze Barczewa miały przyjemność gościć uczestników konferencji – m.in. przedstawicieli Stowarzyszenia „Francja – Polska” z francuskiego regionu Indre oraz pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Podczas kilkugodzinnej wyprawy po Barczewie, goście zwiedzili barczewskie zabytki: kościół św. Andrzeja Apostoła, kościół św. Dyzmy, Galerię Sztuki Synagoga, Skarbiec Kultury Europejskiej (dawny kościół ewangelicki z XIXw.) oraz Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, gdzie poza informacjami na temat życia i twórczości artystycznej kompozytora, wysłuchali koncertu w wykonaniu młodej pianistki. Natomiast w sali muzealno-konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Barczewie zaprezentowano eksponaty odnalezione na terenie gminy Barczewo; ponadto goście mogli obejrzeć miasto z wieży ratuszowej.

Podobna wyprawa śladem budowli historycznych Barczewa zorganizowana została dla delegacji z Niemiec. W sobotnie przedpołudnie władze Barczewa gościły m.in. przedstawicieli powiatu Osnabrück, byłych burmistrzów partnerskiej gminy Hagen a.T.W. oraz członków Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Powiatu Olsztyńskiego. Obecny był też Adam Sierzputowski, pierwszy Starosta Olsztyński, który w przeddzień wizyty został odznaczony Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Republiki Federalnej Niemiec oraz Janusz Matłoka, członek Zarządu Miasta Barczewa w I kadencji Rady Miejskiej oraz przewodniczący Rady Miejskiej II i III kadencji.

Zupełnie inny rodzaj zwiedzania obiektów kulturowych zaproponowano uczestnikom barczewskiej Niedzieli Cittaslow, zorganizowanej pod hasłem „Dzień ślimaka – ekologiczna wyprawa i świetna zabawa!”. Tutaj zwiedzanie odbywało się „na okrętkę”. Nie była to jednak jedyna atrakcja zaplanowana na ten dzień. Zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy miasta wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua, ale przede wszystkim mogli zdobyć wiedzę o ruchu i organizacji Cittaslow oraz korzyściach, jakie ze sobą niesie uczestnictwo w niej. W związku z tym, że ruch Cittaslow popiera m.in. ochronę środowiska naturalnego, tegoroczna impreza miała na celu wyeksponowanie kwestii związanych z ekologią. Uczestnicy wzięli udział m.in. w paradzie ślimaka, natomiast dzieci i młodzież – w atrakcjach i konkursach, w których mogli zdobyć wiele atrakcyjnych nagród, m.in. tablety, słuchawki, klocki, karnety na basen i inne.

Cittaslow propaguje koncepcję dobrego i spokojnego życia codziennego w niewielkich miasteczkach. Jednym z takich miast jest Barczewo, w którym szczególny nacisk kładziony jest na dbałość o oryginalną historyczną zabudowę. Równocześnie promowane są ekologiczne i lokalne produkty spożywcze, rzemiosło bazujące na tradycji, a także krzewienie ducha gościnności.