Na rowerach pielgrzymowali do grobu ks. Popiełuszki

22.09.2017
Już po raz dwunasty mieszkańcy powiatu olsztyńskiego wyruszyli w pielgrzymkę rowerową do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, organizowana przez Akcję Katolicką Archidiecezji Warmińskiej. Ideą sztafety jest uczczenie ofiar stanu wojennego. W tym roku dodatkową okazją była 70. rocznica urodzin kapłana Solidarności. Pielgrzymka odbyła się przy wsparciu Powiatu Olsztyńskiego.

Uczestnicy wydarzenia 13 września spotkali się na mszy świętej, następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Solidarności w Olsztynie. W liczącą 250 km trasę ruszyło 30 osób, w tym reprezentacja młodzieży z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście, z dyrektorem na czele, a także przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum w Dobrym Mieście oraz Gimnazjum w Miłakowie. Rowerzystów żegnali, życząc im sił i bezpiecznej drogi, przedstawiciele samorządów, m.in. sekretarz Powiatu Maria Bąkowska.

- Trasa została podzielona na dwa etapy, pierwszy 150 km zakończył się noclegiem w Ciechanowie, kolejnego dnia przejechaliśmy 100 km. W drodze asystowały nam policyjne radiowozy. Zwieńczeniem zmagań z kilometrami była msza w kościele pw. Stanisława Kostki w Warszawie i złożenie wieńców na grobie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszko - opowiada Andrzej Wonia, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście.

Z każdym rokiem w sztafecie bierze udział coraz więcej młodych ludzi. - Cieszymy się z tego, ponieważ ideą inicjatywy jest podtrzymywanie pamięci o męczennikach stanu wojennego, a młodzież z racji wieku nie może pamiętać, jak trudne były to czasy. Dlatego w trakcie sztafety wspominaliśmy postaci m.in. Marcina Antonowicza i oczywiście księdza Jerzego Popiełuszki.  Głoszone przez ich wartości prawdy, wolności i patriotyzmu nie zdewaluowały się, nadal są aktualne - mówi prezes Akcji Katolickiej Wojciech Ruciński.
Cykliści z Warmii spotkali się w Warszawie z pielgrzymami z Katowic, którzy wyruszyli na rowerach spod kopali Wujek i pokonali 320 km trasę.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem warszawskiej „Solidarności”, obrońcą praw człowieka w PRL. 19 października 1984 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W 2007 r. został beatyfikowany jako męczennik za wiarę.