Myśliwce F-16 na Pikniku Lotniczym w Gryźlinach!

30.03.2012

Tego jeszcze nie było na Warmii i Mazurach! W czasie piątego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach publiczności zaprezentuje się para legendarnych myśliwców F-16 będących na wyposażeniu Sił Powietrznych RP. - Miłośnicy lotnictwa już teraz powinni sobie zarezerwować termin 24 czerwca, bo lotniczych atrakcji będzie zdecydowanie więcej - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

Para polskich "Jastrzębi" pojawi się na gryźlińskim niebie 24 czerwca 2012 roku

Ta informacja powinna zelektryzować wszystkich fanów lotnictwa, ale także osoby, które średnio interesują się tematyką lotniczą.
- Myśliwce F-16 to legendarne, a w pewnych kręgach wręcz kultowe wielozadaniowe samoloty bojowe, które brały udział w wielu operacjach militarnych na całym świecie - mówi Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty olsztyńskiego ds. zarządzania lądowiskiem w Gryźlinach. - To w tej chwili najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony samolot bojowy na świecie. I w tym roku parę takich myśliwców będzie można zobaczyć już 24 czerwca na gryźlińskim niebie!

Tłumy mieszkańców i turystów na Pikniku Lotniczym w Gryźlinach w 2011 roku

Uatrakcyjnią imprezę lotniczą
Udział pary samolotów F-16 w Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach to znakomity prezent na piąte urodziny imprezy. Przelot i pokazy w locie polskich „Jastrzębi" są możliwe dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Olsztynie z Dowództwem Sił Powietrznych RP.
- Dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski przyjął nasze zaproszenie do udziału w imprezie, co z całą pewnością podniesie jeszcze rangę największej powiatowej imprezy, która powoli wybija się na jedną z największych imprez plenerowych w całym regionie - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Dowódca Sił Powietrznych zgodził się na przelot pary samolotów F-16 w czasie Pikniku w Gryźlinach.
- Jestem głęboko przekonany, że udział najnowszych statków powietrznych będących na wyposażeniu Sił Powietrznych w znacznym stopniu uatrakcyjni organizowaną w Gryźlinach imprezę lotniczą oraz stanie się doskonałym elementem promującym lotnictwo wśród mieszkańców Warmii i Mazur - stwierdził generał broni pilot Lech Majewski.

_
W Gryźlinach nie zabraknie w tym roku także mistrza wiata w akrobacji lotniczej, czyli niesamowitego Jurgisa Kairysa z Litwy

Podniebni Bandyci szykują coś specjalnego
W tej chwili Siły Powietrzne RP dysponują 48 myśliwcami F-16, które są rozlokowane w Krzesinach pod Poznaniem i Łasku pod Łodzią. Co ważne F-16 dla polskich Sił Powietrznych są najnowocześniejszą wersją tego samolotu w Europie. Bardziej zaawansowane są jedynie  wersje przygotowane dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Izraela.
- Każdy kto w tym roku odwiedzi Piknik w Gryźlinach na pewno może się spodziewać wspaniałych efektów wizualnych i mocnych wrażeń dźwiękowych - mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa.
Pokaz F-16 to nie jedyna spektakularna atrakcja zaplanowana na jubileusz Pikniku Lotniczego w Gryźlinach. Na niebie pojawi się ulubieniec gryźlińskiej publiczności, czyli litewski mistrz świata w akrobacji Jurgis Kairys razem z formacją „Air Bandits", czyli dwoma rumuńskimi pilotami na Yakach 52.
- Widownia pokochała niesamowitego Litwina i jego „Podniebnych Bandytów", a Kairys odwzajemnił to uczucie - mówi Mariusz Kwas. - Jurgis mówi, że już nie może się doczekać przylotu do Gryźlin. W tym roku „Air Bandits" szykują coś specjalnego, coś czego nie było jeszcze w tej części kraju. Wkrótce poinformujemy o szczegółach ich występu.

_
Jurgis Kairys wystąpi ze specjalnym programem razem z kolegami z "Air Bandits"

Nowy współorganizator
Warto podkreślić, że do grona organizatorów Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach, czyli Starostwa Powiatowego w Olsztynie i gminy Stawiguda dołączył w tym roku również Urząd Miasta w Olsztynie.
- Atrakcyjna impreza w aglomeracji olsztyńskiej, która odbędzie się w czasie finałów Euro 2012 wpisuje się w kampanię „Olsztyn miasto wolne od futbolu" - mówi Marek Ciesielski, dyrektor promocji olsztyńskiego ratusza. - To będzie fajna alternatywa dla osób, które nie interesują się futbolem i całym zgiełkiem związanym z piłkarskimi mistrzostwami.

Najważniejsze dane taktyczno-techniczne F-16 C/D Block 52+
długość: 15,03 metra,
rozpiętość: 9,45 metra,
masa własna 8300 kg,
masa maksymalna 21772 kg,
masa uzbrojenia 9942 kg,
prędkość maksymalna 2,2 Ma (czyli ponad 2200 km/h),
prędkość wznoszenia 310 m/s,
zasięg do przebazowania ze zbiornikami konforemnymi ok. 5000 km.,
okres eksploatacji - 8 tys. godzin w powietrzu.
napęd stanowi silnik firmy Pratt & Whitney F100-PW-229 o ciągu 129,4 kN z dopalaniem.

Fot F-16: Mariusz Adamski/www.air2air.net