My też możemy być mistrzami 2012

12.12.2012
Wyścigi z „makaronem”, wyławianie „skarbów” z dna basenu, czy tradycyjne wyścigi pływackie – to konkurencje, w których udział wzięli podopieczni czterech ośrodków dla osób niepełnosprawnych z powiatu. Pływackie wydarzenie było zwieńczeniem projektu „My też jesteśmy mistrzami”, który dofinansowało olsztyńskie starostwo.

_

W piątek 7 grudnia na basenie „Na Fali” w Dobrym Mieście miało miejsce zwieńczenie projektu realizowanego przez dobromiejskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Podopieczni czterech ośrodków dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu olsztyńskiego rywalizowali w zawodach pływackich, prezentując nabyte od maja umiejętności. „My też możemy być mistrzami” to  już piąta edycja projektu, którego celami były: zachęcenie grupy osób niepełnosprawnych do korzystania ze wspaniałej formy rehabilitacji, jaką jest obcowanie z wodą, nauka pływania, integracja poprzez korzystanie z obiektu użyteczności publicznej. Elementem projektu było także zorganizowanie zawodów, które stały się okazją do spotkania integracyjnego uczestników projektu. 40 osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Jezioranach, Warsztatu Terapii Zajęciowej z Olsztynka oraz Kół Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Biskupcu i Dobrym Mieście rywalizowało na pływalni, gdzie  wytworzyła się wspaniała atmosfera, która jednakże nie wykluczała wyjątkowo zaciętej walki. Organizatorzy postarali się, by konkurencje były dostosowane do indywidualnych możliwości uczestników, wykorzystując przy tym wiele możliwości dobromiejskiego obiektu. Zawody odbyły się w następujących dyscyplinach:
- wyścig na dystansie 25 metrów stylem dowolnym,
- wyścig par – w tym jedna osoba na materacu -  na dystansie 25 metrów,
- wyścig z „makaronem” w stylu grzbietowym w małym basenie  –12 metrów,
- wyławianie „skarbów” z dna basenu,
- przeciąganie liny,
- mecz 6-osobowych drużyn w piłkę ręczną w małym basenie.
Realizacja projektu stała się możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Urzędu Miejskiego w Dobrym Mieście oraz Starostwa Powiatowego w Olsztynie.
Ciąg dalszy spotkania, połączony z uroczystym wręczeniem medali i nagród oraz występami artystycznymi zespołu z WTZ Dobrym Mieście, integracyjnej  grupy muzycznej jak również grupy tanecznej, miał miejsce w sąsiadującym z basenem budynku Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II. Podsumowanie projektu stało się też okazją do zaprezentowania mieszkańcom Dobrego Miasta małych dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych  powstałych w placówkach prowadzonych przez dobromiejskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

_

Spotkanie, w którym bardzo licznie wzięli udział mieszkańcy Dobrego Miasta, stało się też okazją do podziękowania wolontariuszom, którzy 5 grudnia obchodzą Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Czas okołoświąteczny sprzyja organizacji wielu ogólnopolskich akcji, w których niepoślednią rolę spełniają wolontariusze. „Świąteczna Paczka”, „WOŚP”, „Zbiórki żywności” to kilka z przedsięwzięć wspieranych przez wolontariuszy. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną stały kontakt z innymi osobami, które poświęcają swój czas nie jednorazowo, lecz systematycznie, jest bezcenny. Tworzą się relacje, przyjaźnie, trwające czasami wiele lat. Niejednokrotnie osoby, które wcześniej pracowały jako wolontariusze, pojawiają się w stowarzyszeniu jako praktykanci, stażyści, a docelowo również podejmują pracę z osobami niepełnosprawnymi. W imieniu osób niepełnosprawnych, rodziców, terapeutów pozostaje nam, nisko się kłaniając, serdecznie im podziękować.