Muzyczny październik


Październik w powiecie olsztyńskim jest miesiącem wypełnionym muzyką. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest V Regionalny Konkurs Instrumentalny „Muzyk Pierwsza Klasa”, który w dniach 16-17 października organizuje Powiatowa Szkoła Muzyczna I st. w Dywitach. Tegoroczna edycja odbywa się w Olsztynku, gdzie mieści się jedna z filii PSM. Pierwszego dnia przesłuchań konkursowych starosta olsztyński Małgorzata Chyziak spotkała się z gościem specjalnym i jurorem konkursu, Anją Mają z Helsinek. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor szkoły Janusz Ciepliński i wiolonczelista Paweł Panasiuk.

Anja Maja jest ekspertem w dziedzinie nauczania gry na wiolonczeli metodą Suzuki. Wraz z nią do Polski przyjechała grupa młodych wiolonczelistów z Finlandii, którzy razem z uczniami szkół muzycznych w Dywitach i Olsztynie od 11 do 15 października dali szereg koncertów pod nazwą „Cellofuny. Poland trip”.

W tegorocznej edycji Regionalnego Konkursu Instrumentalnego „Muzyk Pierwsza Klasa” bierze udział blisko 100-tu uczestników z kilkunastu szkół muzycznych. Oprócz Anji Maji młodych muzyków oceniają Zygmunt Rychert, Urszula Janik i Anna Borkowska.
Zgodnie z ideą przesłuchań, uczestnikami są dzieci, które rozpoczęły naukę gry na instrumencie nie wcześniej niż 1 września 2014r. Występują indywidualnie bądź w zespołach kameralnych. Przesłuchania są otwarte dla publiczności – w piątek w godz. 14:45 – 17:00 i 17:30 – 19:00, a w sobotę w godz. 10:00 – 12:00 i 13:00 – 14:30. Wyniki konkursu poznamy w sobotę 17 października o godz. 17:00. Zwycięzców można będzie usłyszeć w Koncercie Laureatów. Warto dodać, że czekają na nich atrakcyjne nagrody ufundowane przez Powiat Olsztyński. Konkursowi towarzyszy wystawa instrumentów, warsztaty fletowe oraz recital prof. Urszuli Janik.

V Regionalny Konkurs Instrumentalny „Muzyk Pierwsza Klasa” odbywa się pod patronatem starosty olsztyńskiego. Opiekę medialną nad wydarzeniem sprawuje Radio Olsztyn.