Mundurowi znów z medalem!


Nie przycichły jeszcze emocje związane z sukcesem podczas Mistrzostw Polski w klasie DZ w Giżycku, a uczniowie klasy mundurowej z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku zdobyli kolejny medal. Tym razem w XX Memoriale Braci Ejsmontów w Węgorzewie. Organizatorami wydarzenia byli: Kętrzyński Klub Żeglarski KAPER oraz Klub Morski LOK Węgorzewo.

Regaty rozpoczęły się refleksją o słynnych braciach – od momentu pierwszych żeglarskich kroków do feralnego rejsu, w którym ich jacht zaginął w okolicach Przylądka Horn. Gościem specjalnym memoriału była krewna braci Ejsmont, która opowiedziała o swojej wyprawie do Argentyny i o wizycie na kei, z której bracia wyruszyli w swój ostatni rejs.

W jubileuszowej edycji imprezy wzięło udział aż 47 jachtów, najwięcej w klasie 8, w której startowali też „mundurowi” z Olsztynka. Oto ich relacja:
„Wyścig długodystansowy. Trasa ,,klasyczna” – start na Mamrach. Szkwalisty wiatr z SW. Problemy z ustawieniem trasy. Start przekładany. Wiatr przed startem – zmierzone 7 m/s (łódka w dryfie). Przez całe regaty wiało 5 w skali Beauforta.

Ekipa w składzie z Mistrzostw Polski w Giżycku (Patrycja Dorozińska, Karol Kucki, Jakub Merchel, Kamil Obuchowicz, Kamil Serowiński, Paweł Wachowski, Łukasz Zajadlak ze sternikiem Jackiem Bogdanowiczem i Marcinem Wiśniewskim oraz kpt. Krzysztofem Suwińskim) stawiła się w samo południe na starcie. Pogoda sprzyjała, nad Mamrami zaświeciło słońce i powiało. Siła wiatru wzrastała. Na Mamrach baksztag i w końcówce fordewind. 

Żeglowanie było super. Dużo emocji. Do mety docierają 34 jachty. Dużo wywrotek, omega zatopiona, złamane maszty, groty. Nam udało się wygrać z żywiołem i pokonać własne słabości. Kolejny sukces – 3 miejsce…”

Na lądzie na najlepszych czekały puchary, pamiątkowe medale Braci Ejsmontów z okolicznościową mapką okolic przylądka Horn. Do tego liczne inne nagrody. Jednak największą z nich jest satysfakcja z tego, że włożony wysiłek i zaangażowanie znów się opłaciły. Gratulujemy zatem wytrwałości i brązowego medalu, no i czekamy na doniesienia o kolejnych sukcesach!