MSW podsumowało program pomocy ewakuowanym z Donbasu

20.08.2015

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podsumowało program pomocy osobom ewakuowanym z Donbasu. W spotkaniu, które odbyło się 19 sierpnia w Warszawie wzięła udział Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak. Nie zabrakło także Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego, Wójt Stawigudy Ireny Derdoń, dyrektor  oraz przedstawicieli Caritas Archidiecezji Warmińskiej, a także orgarnizacji i firm, które zaoferowały swoja pomoc osobom poslkiego pochodzenia ewakuowanym z Donbasu.

- Cieszę się, że dzięki pomocy samorządów, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych udało nam się dotrzymać danego w styczniu słowa i zapewnić prawie 200 osobom ewakuowanym z Donbasu mieszkania i pracę. Polska będzie dla Was gościnnym i bezpiecznym domem, Waszym nowym miejscem na Ziemi. Bo przecież jesteście u siebie – mówiła Minister Teresa Piotrowska. Szefowa MSW podziękowała wszystkim zaangażowanym w pomoc ewakuowanym. - Byli w szczególnie trudnej sytuacji, zostali ewakuowani ze strefy działań wojennych. To było coś więcej niż ewakuacja, to egzamin solidarności, gościnności i sprawnej organizacji.

W ośrodkach - Caritas w Rybakach i rządowym w Łańsku – zaraz po ewakuacji z Donbasu, zamieszkało w sumie 76 rodzin. Wśród nich było około 55 dzieci. Uchodźcy ze wschodniej Ukrainy przez okres 6 miesięcy mieli zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. W tym czasie uczyli się języka polskiego i przygotowywali do osiedlenia w Polsce. Do podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie uczęszczało w sumie 28 dzieci. Kilkoro dzieci w wieku 5-6 lat chodziło do przedszkola. Młodzież w wieku licealnym kontynuowała naukę poza Stawigudą. Trzy osoby uczęszczały do liceum w Olsztynie, natomiast dwie osoby do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

MSW zbierało oferty pomocy dla osób ewakuowanych z Donbasu w specjalnym banku ofert. Swoją pomoc w postaci mieszkania czy pracy zaoferowały samorządy, przedsiębiorcy, organizacje oraz osoby indywidualne. Wszystkie rodziny opuściły już ośrodki na terenie powiatu olsztyńskiego. Ewakuowani otrzymali zezwolenie na pobyt stały na podstawie posiadanej Karty Polaka lub udokumentowanego polskiego pochodzenia.

Spotkanie podsumowujące działania w ramach ewakuacji i adaptacji osób polskiego pochodzenia z Donbasu

1-24005_g

(na podstawie materiałów MSW, zdj. MSW)