Motocyklowy Zlot Gwiaździsty w Gietrzwałdzie


Setek, a może nawet tysięcy stalowych rumaków w warmińskim Gietrzwałdzie_ spodziewają się w weekend 14-15 kwietnia organizatorzy IX Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego. Do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie jeźdźcy dotrą z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej około godz. 15 w sobotę 14 kwietnia. 

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego to jedna z największych i najpopularniejszych motocyklowych imprez w Polsce. Zapoczątkował ją w 2004 roku Wiktor Węgrzyn, motocyklista, który rok wcześniej cudem przeżył wypadek i zderzenie z samochodem osobowym. Zlot Gwiaździsty co roku odbywał się na Jasnej Górze w Częstochowie. Jednak jak mówi Wiktor Węgrzyn władze Częstochowy w tym samym terminie chciały zorganizować koncert zespołu metalowego, a w okolicznych pubach i dyskotekach motocykliści mieli mieć zniżkę na alkohol.
- Nam takie okoliczności nie odpowiadały – mówi Wiktor Węgrzyn.
W zamyśle organizatorów Zlot Gwiaździsty od początku był radosnym, niekomercyjnym i duchowym rozpoczęciem sezonu motocyklowego.
- I chcemy aby takim pozostał, stąd decyzja o przenosinach do Gietrzwałdu – mówi Wiktor Węgrzyn.
Od piątkowego poranka na trasie z Częstochowy do Gietrzwałdu jest Honorowa Asysta Motocyklowa, która peregrynuje kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To ten sam obraz, który krążył po Polsce w 1966 roku, czyli z okazji 1000-lecia chrztu Polski.  Motocykliści po drodze z Jasnej Góry planują odwiedzić m.in. Liksajny – miejsce, gdzie obraz aresztowano. Do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie jeźdźcy dotrą z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej około godz. 15 w sobotę 14 kwietnia.
- Cieszymy się, że Zlot Gwiaździsty odbędzie się u nas – mówi ksiądz wikariusz Przemysław Soboń z Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. – To duża promocja dla sanktuarium, mówi się o tym w mediach regionalnych i ogólnopolskich. Wspólnie z uczestnikami Zlotu pomodlimy się, pośpiewamy patriotyczne piosenki, a w niedzielę 15 kwietnia zapraszamy wszystkich na gietrzwałdzkie błonia, gdzie odbędzie się msza święta koncelebrowana przez arcybiskupa Wojciecha Ziembę.