Młodzież z Hagen i Barczewa z wizytą w starostwie

21.09.2010

Uczniowie ze Szkoły Realnej w Hagen, (odpowiednik polskiego gimnazjum) oraz gimnazjaliści z Barczewa odwiedzili w poniedziałek 20 września olsztyńskie starostwo. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta olsztyński Arkadiusz Paturej, który opowiedział młodzieży o pracy urzędu oraz o współpracy Powiatu Olsztyńskiego z Powiatem Osnabruck.

_

Około 20-osobowa grupa dzieci z Hagen przyjechała do Barczewa w ramach współpracy pomiędzy gimnazjami.
- Ta współpraca układa się wzorcowo już od kilkunastu lat - mówi Anna Rybińska, pełnomocnik starosty olsztyńskiego ds. kontaktów polsko-niemieckich.
- Gimnazjaliści z Niemiec przyjechali na tygodniowy pobyt do Barczewa, a dzieci z Barczewa miały okazję w tym roku odwiedzić zaprzyjaźnione miasto Hagen. I tak dzieje się co rok - dodaje Anna Rybińska.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele obu szkół. Wśród nich była Krystyna Szter, była dyrektorka barczewskiego gimnazjum, a obecnie radna Powiatu Olsztyńskiego.
- To jest bardzo owocna współpraca - powiedziała Krystyna Szter. - Podpatrzyłam kilka rzeczy w Hagen i przeniosłam je na nasz grunt. Tak było na przykład w przypadku hali sportowej. Uczniowie z Hagen przygotowywali się do wizyty w Polsce od roku.
- Spotykaliśmy się po południu, by przybliżyć im waszą historię, obyczaje i kulturę - mówi nauczycielka z Hagen. - Jesteśmy pod wrażeniem pięknej przyrody i miłej atmosfery. Tyle się u was dzieje i buduje!
Przed gimnazjalistami z Hagen cały tydzień wrażeń związanych z wizytą na Warmii. Wicestarosta olsztyński życzył udanego pobytu w powiecie.

_