Młodzi rolnicy praktykują na polach kukurydzy

07.10.2011

Zbiór kukurydzy i sporządzanie kiszonki, a wszystko z nowoczesnymi maszynami w wiodących gospodarstwach rolnych powiatu - tak wyglądają praktyki uczniów powiatowego Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach.

_

Program nauczania technikum rolniczego przewiduje odbycie praktyk zawodowych w  klasach II i III szkoły rolniczej w Smolajnach.. Są one organizowane w gospodarstwie szkoły lub, w wyjątkowych przypadkach, mogą być realizowane w gospodarstwie rodzinnym ucznia. Dzięki wieloletniej współpracy szkoły z właścicielami wiodących gospodarstw hodowlanych uczniowie mają szansę na odbycie w nich szkolenia zawodowego. Takie gospodarstwo prowadzą Państwo Genowefa i Krzysztof Olewińscy oraz Państwo Ewa i  Wojciech Jończyk z Garzewka.
- W czołowych gospodarkach rolnych powiatu uczniowie mogą na własnej skórze przekonać się, jak wygląda nowoczesna praca w rolnictwie indywidualnym - mówi Michał Bukowski, dyrektor ZSR w Smolajnach.

_

Krótki  fotoreportaż dokumentuje zbiór kukurydzy i sporządzanie kiszonki. W pracach  polowych w firmie Państwa Jończyk szkolili się uczniowie klasy trzeciej: Michał Miąsko i Robert Wilkowski. Na zdjęciach sieczkarnia MENGELE-CASE MAMMUT 6300, ciągnik SAME z przyczepą samowyładowczą KRONE AX250GD oraz ładowacz gospodarczy SCHAFFER.