Młodzi Europejczycy złamią stereotypy


Warsztaty fotograficzne, dziennikarskie czy teatralne, zwiedzanie_ najciekawszych miejsc Warmii i Mazur, wspólne spędzanie czasu i integracja – tak mniej więcej będzie wyglądała już szósta edycja polsko-niemieckiego obozu młodzieżowego, który zaczyna się 19 lipca w malowniczym ośrodku w Bęsi w gminie Kolno.

W tegorocznym polsko-niemieckim obozie młodzieżowym weźmie udział ponad 120 młodych uczestników z partnerskich powiatów: Osnabruck, olsztyńskiego i wałeckiego (odpowiednio 30, 40 i 50 osób).
- Przeciętna wieku uczestników obozu mieści się w przedziale od 15 do 17 lat – mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa. – W Bęsi integrować się i bawić będą młodzi ludzie z otwartymi głowami pełnymi fantastycznych pomysłów. Pobyt na obozie to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się rówieśników z Polski i Niemiec oraz do skonfrontowania wzajemnego myślenia o sobie.

Niemcy ambasadorami Warmii
Starosta Mirosław Pampuch dodaje, że możliwość integracji młodzieży na tak dużą skalę to jedna z perełek doskonałej współpracy pomiędzy powiatem olsztyńskim, wałeckim i Osnabruck.
- Podkreślenia wymaga fakt, że to będzie już szósty obóz młodzieżowy – mówi Mirosław Pampuch. – Oznacza to, że mamy do czynienia z ukształtowaną i stałą współpracą, która wciąż się rozwija. Ze swojej strony chcemy przybliżyć młodym Niemcom Warmię, region i Polskę. Chcemy także łamać stereotypy na temat Polski, które nadal można spotkać wśród młodzieży niemieckiej.
Na potwierdzenie swoich słów starosta przypomina sytuację sprzed roku, gdy do Olsztyna na praktyki przyjechała 18-letnia Niemka z powiatu Osnabruck. Jadąc do Polski zabrała ze sobą dwutygodniowe zapasy makaronu, ryżu i… namiot. Przyznała się później, że do Polski jechała jak do dżungli i egzotycznego kraju. Jej początkowe wyobrażenia szybko się jednak zmieniły. Na miejscu zachwyciła się warmińską przyrodą oraz spontanicznymi i gościnnymi ludźmi.
- Jestem przekonany, że po obozie i po dokładnym zapoznaniu się z Polską i Polakami młodzi Niemcy będą dobrymi ambasadorami Warmii i naszego powiatu w swojej ojczyźnie – mówi Mirosław Pampuch.

_

Zrobią gazetkę obozową
Tematem przewodnim tegorocznego obozu jest hasło „Młodzież w Europie – wspólne dziedzictwo". Powiat Olsztyński będą w Bęsi reprezentować uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Olsztynka, Biskupca, Dobrego Miasta i Smolajn oraz gimnazjaliści z Barczewa. Organizatorzy przygotowali młodym ludziom bardzo ciekawy program, w którego skład wchodzą m.in. warsztaty dziennikarskie, fotograficzne, teatralno-kabaretowe, rękodzieło i ekologia czy warsztaty motoryzacyjne.
- Młodzi przygotują gazetkę i komiks obozowy pod okiem fachowców – mówi Mariusz Kwas.
Uczestnicy odwiedzą też najpiękniejsze miejsca Warmii i Mazur m.in. Frombork, Olsztyn, wioskę Galindów, Park Jeleniowatych w Kosewie Górnym i Gierłoż. Zaplanowano także międzynarodowe rozgrywki w piłkę nożną, siatkówkę oraz przejażdżki konne.
- Program obozu jest wypełniony po brzegi atrakcjami – cieszy się Karlo Finkemeyer, koordynator partnerstw powiatu Osnabruck.
Uroczyste otwarcie szóstego obozu młodzieżowego odbędzie się we wtorek 20 lipca. Wezmą w nim udział: Mirosław Pampuch, starosta olsztyński, Reinhold Kissing, wicestarosta Osnabruck oraz Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki. Obóz w Bęsi na wniosek olsztyńskiego starostwa dofinansowała kwotą 45 tys. zł Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

_

_

Młodość, uśmiech, pozytywna energia – tak wyglądają polsko-niemieckie obozy młodzieżowe. Na zdjęciach obozy z poprzednich lat.